Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się ,że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. (…)

                                                                                                Łukasz Ciepliński

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto ustanowione przez Sejm RP w dniu 3 lutego 2011 roku jako forma oddania hołdu poległym i pomordowanym żołnierzom, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. dlatego tak ważne jest, aby „Wyklęci” żyli w naszej pamięci i byli dla nas wzorem patriotyzmu.

Dzień ten poświęcony jest polskim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 – 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR.

Tego dnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w audycji emitowanej przez szkolny radiowęzeł z udziałem uczniów klas  Va i  VIII a. Uczennice przypomniały sylwetkę ppłk. Łukasza Cieplińskiego, który zginął z rąk komunistycznych oprawców 1 marca 1951 r. o godzinie 20.00 strzałem w tył głowy . Uczennice zaprezentowały społeczności szkolnej grypsy, które „ Żołnierz Niezłomny” kierował do swojej ukochanej żony i syna. Na zakończenie audycji  piosenkę zaśpiewała Aleksandra Woźniak – uczennica klasy VI a

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klas czwartych przygotowali „ pudełka historii” poświęcone sylwetkom wybranych „Żołnierzy Niezłomnych” , a klasy VII a i VIII wykonały prezentacje multimedialne poświęcone bohaterom. Zapraszamy do obejrzenia kilku prac.

M. Radomska