4 edycja konkursu recytatorskiego w oddziałach przedszkolnych

24 marca 2017 r.  to dzień poezji w oddziałach przedszkolnych.  Właśnie  zakończyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Dobre maniery”.Osobami odpowiedzialnymi za organizację i przebieg konkursu były panie: Janina Karasińska, Paulina Kalatura i  Aldona Borek, przy współpracy z wychowawcami  oddziałów.

Celem konkursu było.:

• Kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego
  • Popularyzacja literatury dziecięcej polskich autorów
  • Dostarczenie przedszkolakom doznań artystycznych
  • Umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Do zmagań konkursowych przystąpiły dzieci  z pięciu oddziałów przedszkolnych .
Każdy uczestnik przygotował wiersz polskiego autora z kanonu literatury pięknej dla dzieci, w dwóch kategoriach wiekowych: 3-4-latki i 5-6-latki

Dzieci młodsze miały do wyboru jeden z następujących wierszy:

„Naprawiamy misia” – Czesław Janczarski

„Nie” – Irena Suchorzewska

Dzieci starsze:

„Egoistka” – Barbara Sudoł

„Moi mili” – Małgorzata Strzałkowska

„Balonik” –  Leszek Posyniak

„Samochwała” – Jan Brzechwa

„Kłamczucha” –    Jan Brzechwa

„Stefek Burczymucha” – Maria Konopnicka

„Chwalipięta” –  Irena Suchorzewska

W I etapie  wychowawcy i drugi nauczyciel pracujący w oddziale wyłonili po 3 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu konkursu.

W finale zaprezentowało się 15 uczestników. Komisja konkursowa oceniała wykonawców, biorąc pod uwagę: stopień opanowania tekstu, poprawność i płynność recytacji i ogólny wyraz artystyczny.

Po zaprezentowaniu wierszy przez dzieci , komisja w składzie:  p. P. Kalatura, p. A. Borek, p. D. Leszczyńska ogłosiła wyniki:

W grupie dzieci młodszych:

I miejsce :

Dudkiewicz Amelia,

Pasternak Bartosz

II miejsce:

Dziedzic Wiktoria

Jarosz Krystian

III miejsce:

Kułagowski  Natan

Stradomski Szymon

W grupie dzieci starszych:

I miejsce:

Kozłowska Iga

Pasternak Magdalena

II miejsce:

Wrona Anna

Świercz Zuzanna

Markiewicz Amelia

Łuszczyński Kacper

Wyróżnienia:

Borowiecka Emilia

Rożkiewicz Mikołaj

Tkacz Julia

Nagrodę publiczności, którą przyznało dziecięce jury powołane przez wychowawców w składzie: Duda Nikola, Manikowski Szymon, Szwarc Natalia,  Alan Mońko, Moskwa Natalia otrzymała Amelka Markiewicz.

Pani dyrektor Bożena Petrus, która  uczestniczyła w zmaganiach „mistrzów” była pełna podziwu dla dzieci. Żadne dziecko nie pomyliło tekstu i włożyło wiele emocji w jak najlepsze zaprezentowanie się. Na koniec wręczyła  dyplomy i upominki rzeczowe wszystkim uczestnikom finału.

Całość poprowadziła p. J. Karasińska. Konkurs przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, dzieci były podekscytowane i mocno kibicowały występującym kolegom. Dziękujemy rodzicom za wkład pracy włożony w przygotowanie swoich dzieci.  Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy powodzenia  i dalszych sukcesów. Do zobaczenia za rok w kolejnej edycji konkursu.

J. Karasińska