96 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Do Ciebie Panie w dziejowej godzinie
Głos Twego ludu z ziemi polskiej płynie.
Wróć nam o BOŻE! Ojczyznę kochaną
W troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną.

Tymi słowami rozpoczęły się szkolne obchody 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie gimnazjum pokazali nam niezwykle uroczysty montaż poetycko-muzyczny ukazujący wydarzenia lat 1914 – 1918 z perspektywy ulicznych gazeciarzy, którzy pojawiają się na scenie z plikami gazet i wykrzykują swoje kwestie. Wspomogli ich narratorzy, uzupełniający przekazywane treści i wiadomości historyczne. Przypomnieli nam o trudach życia Polaków pod zaborami, o ich walce w kolejnych powstaniach, a także pełnej poświęcenia pracy na rzecz podtrzymania polskiej mowy i tradycji.

Służyły temu licznie wykorzystane wiersze i pieśni patriotyczne, które zapewne większość z nas zna, ale wciąż trzeba je przypominać, by kolejne pokolenia Polaków pamiętały o tym, że wolność nie jest wartością daną raz na zawsze i obowiązkiem nasz wszystkich jest pamiętać o tych, którzy w nią walczyli. „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Legiony” to właśnie pieśni, które utrwalają w nas pamięć o czasach minionych.

Podniosły charakter uroczystości podkreślały również wykorzystane stroje. Widzieliśmy żołnierzy, ułana, a także samego Marszałka Piłsudskiego, naczelnika państwa i Wodza Wojska Polskiego, osoby bez której trudno wyobrazić sobie współczesną Polskę. Znakomicie w tej roli odnalazł się Piotr Karolak. Warto w tym miejscu wspomnieć także o pozostałych uczniach biorących udział w przedstawieniu. Na scenie pojawili się Agata Jędrzejowska, Gabriela Mazurczak, Katarzyna Dziedzic, Zuzanna Dudkiewicz, Olga Pałyga, Kinga Ślusarska, Dagmara Kapusta, Sylwester Kręcisz, Bartosz Mentel, Filip Żubrowski, Martyna Skowron, Mateusz Borowiecki, Grzegorz Dudkiewicz, Patryk Bryk, Dominik Stawiarz, Damian Biesiada, Marcin Wysocki, Szymon Kuzia, Patrycja Stępień, Angelika Wojnowska, Weronika Pasternak, Monika Kielesińska, Marcin Zaród, Iwona Gałka i Kamil Miszczyk. Pieśni wykonane zostały przez chór szkolny pod kierunkiem pani Marzeny Wojtkowicz. Wspomnieć też trzeba o solowym występie Gabriela Witkowskiego, który zagrał na keyboardzie. Całe przedstawienie przygotowała pani Sylwia Bochenek, a dekorację wykonała pani Marzena Domżał.

T. Stolarczyk

IMG_0383 IMG_0384 IMG_0385 IMG_0386 IMG_0387 IMG_0388 IMG_0389 IMG_0390 IMG_0392 IMG_0393 IMG_0396 IMG_0398 IMG_0400 IMG_0401 IMG_0402 IMG_0403