Aby wakacje były bezpieczne

Zbliża się okres wakacji, dlatego 14 czerwca 2019 roku gościem naszej szkoły był policjant z Komisariatu Policji w Morawicy – młodszy aspirant Grzegorz Kruk.
Podczas spotkania  policjant przypominał uczniom  o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach i jeździe na rowerze, kąpieli, wycieczek pieszych oraz właściwej postawie w kontaktach z osobami obcymi. Wyczulał słuchaczy na niewsiadanie do samochodów obcych ludzi, którzy proponują np. podwiezienie do domu.  Szczególną uwagę zwrócił na zagrożenia, jakie mogą spotkać dzieci w Internecie, zachęcając je do spędzania czasu wolnego na powietrzu oraz na zabawach z rówieśnikami i zawsze pod opieką dorosłych. Funkcjonariusz przypomniał numery alarmowe oraz prosił, aby nigdy nie wpuszczali pod nieobecność rodziców obcych do domu, nawet policjanta!

Nasze  rady nie od parady!

NA PODWÓRKU:

• Jeżdżąc na rowerze czy rolkach, zawsze pamiętaj o ochraniaczach na łokcie i kolana oraz o kasku.
  • Nie wyjeżdżaj na ulicę oraz na nieznany teren. Podczas wycieczek rowerowych z opiekunem nie odłączaj się od niego.
  • Jeżeli zaczepia Cię nieznajoma osoba, nie angażuj się w rozmowę i nie bierz od niej żadnych rzeczy. Uważaj też w Internecie: nie umawiaj się z nieznajomymi z sieci i nie podawaj im swoich danych kontaktowych (adresu, numeru telefonu).

NAD WODĄ:

• Zawsze używaj kremu z filtrem przed opalaniem – ochroni Twoją skórę przed poparzeniem.
  • Kąp się tylko w dozwolonych miejscach.
  • Nigdy nie wypływaj na głęboką wodę – nawet jeśli jesteś świetnym pływakiem, może Cię złapać skurcz.
  • Jeśli chcesz skakać do wody, rób to pod okiem dorosłego i tylko w wyznaczonym miejscu.
  • Czerwona flaga nad jeziorem oznacza zakaz kąpieli ze względu na złe warunki atmosferyczne.
  • Biała flaga oznacza kąpielisko strzeżone przez ratowników.

W GÓRACH:

• Przed wyruszeniem w góry zadbaj o odpowiedni ubiór i obuwie.
  • Uważaj na pogodę – nie wychodź na wycieczkę górską, kiedy jest burza, gęsta mgła czy porywisty wiatr.
  • Zwracaj uwagę na oznakowanie szlaków:

– kolor czerwony to szlak główny,
– kolor żółty to krótkie trasy, często doprowadzające do innych szlaków,
– kolor czarny oznacza krótki szlak, końcowe podejście.

JEŻELI ZDARZY SIĘ WYPADEK…

• Informuj opiekunów o wypadku.
  • W przypadku skaleczenia czy poparzenia sięgnij po apteczkę: powinieneś znaleźć tam plastry, bandaż, spray chłodzący czy wodę utlenioną.
  • Jeżeli komuś z Twoich bliskich wydarzył się wypadek, wołaj o pomoc.
  • Pamiętaj o numerach alarmowych:

– 112 – Ogólny numer alarmowy,

– 999 – Pogotowie ratunkowe,

– 998 – Państwowa Straż Pożarna,

– 997 – Policja,

– 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (MOPR i WOPR),

– 601 100 300 – numer ratunkowy w górach (GOPR i TOPR)

B. Miszczyk