Akademia z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości

DSCF4837„JEST TAKIE MIEJSCE, TAKI KRAJ” – to myśl przewodnia akademii z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dnia 8 listopada bieżącego roku  uczniowie Zespołu Szkół w Pierzchnicy obchodzili to ważne w historii naszej Ojczyzny święto. Pamięć o tym doniosłym wydarzeniu uczcili nie tylko odświętnym strojem, lecz także uczestnictwem w apelu. Uroczystość poprzedziło krótkie przemówienie wygłoszone przez Panią Dyrektor Z.S. mgr Bożenę Petrus na temat doniosłości święta oraz naszego w nim udziału. Następnie na komendę: „Do hymnu!” ze wszystkich uczniowskich piersi donośnie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem Pani Teresy Rokickiej (scenariusz i reżyseria), Pani Marzeny Wojtkowicz (oprawa muzyczna), Pani Marzeny Domżał (wykonanie dekoracji) oraz Pana Pawła Ślusarczyka (przygotowanie nagłośnienia). Trzydziestopięciominutowe przedstawienie rozpoczęte polonezem „Pożegnanie Ojczyzny” wypełnione było pięknymi patriotycznymi wierszami, przeplatanymi informacjami o charakterze historycznym ilustrującymi drogę naszego kraju do wolności, ozdobione znanymi i zawsze chętnie śpiewanymi pieśniami i piosenkami żołnierskimi. Prowadzące akademię uczennice (Natalia Perlak i Klaudia Staszewska) znacząco pytały zgromadzoną  społeczność szkolną: „11 listopada – cóż to za data? cóż ona dla ciebie  znaczy?”, a następnie namawiały na chwilę zadumy i refleksji na temat ojczyzny, wolności, honoru. Widzowie (nawet ci najmłodsi) z uwagą  słuchali recytacji w wykonaniu gimnazjalistów m.in. takich wierszy jak: „Jest w duszy polskiej…”, „Alfabet”, „Moja piosnka II”, „Jedna jest Polska”, „Hymn bojowy”, „Polska idzie” „Miejcie nadzieję” czy „Gawęda o miłości do Ojczyzny”. Nastrój bojowy wprowadziła pieśń „Warszawianka”, deklarację miłości do ojczyzny z towarzyszeniem chóru wyśpiewali soliści: Aleksandra Kuzia  i Sylwester Kręcisz   pieśnią pt.: „Rota”, powagi i patosu dodał  utwór pt. „Biały krzyż” pięknie zaśpiewany przez solistkę Dominikę Chmielewską z towarzyszeniem zuchów. W programie znalazły się także piosenki ułańskie, które wspaniale, z właściwą sobie gracją, zaprezentowali uczniowie klas IV szkoły podstawowej. Swoistego kolorytu dodała występowi  tęskna piosenka „Rozkwitały pąki białych róż” (w wykonaniu Aleksandry Jędrzejewskiej) oraz utwór „Legiony” w wykonaniu szkolnego chóru. Pięknym i znaczącym akcentem zamykającym tę patriotyczną akademię była piosenka pt.: „Jest taki kraj” wykonana przez solistkę z klasy II b gimnazjum Andżelikę Wacek.

Wzruszające teksty poezji wygłosili następujący uczniowie: Kinga Ślusarska, Martyna Skowron, Piotr Karolak, Dominik Stawiarz, Patrycja Stępień, Mikołaj Krawiec, Patryk Ślusarczyk, Aleksandra Kuzia, Aleksandra Lipa, Agnieszka Malinowska, Przemysław Lulkowski, Katarzyna Dziedzic, Katarzyna Biesiada, Justyna Strojwąs, Aleksandra Jędrzejewska, Magdalena Strąk i Justyna Górka. Warto też wspomnieć o udziale uczniów gimnazjum występujących w naszej akademii jako członkowie chóru.

Wszyscy zgromadzeni obejrzeli występ w skupieniu, zaś ich gromkie brawa świadczyły o tym, że zaprezentowany montaż słowno-muzyczny bardzo się podobał.

                                                                             Teresa Rokicka

Akademia została jeszcze raz przedstawiona 11 listopada 2013 roku podczas Gminnych Obchodów 95 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przybyli goście byli wzruszeni przedstawionym programem słownomuzycznym. Pan wójt Stanisław Strąk podziękował uczniom i opiekunom za przygotowanie akademii.