Akcja profilaktyczna pt. „Twój ochronny parasol przed zagrożeniami XXI wieku”

W kwietniu 2015 r.w Gimnazjum w Pierzchnicy odbyła się ogólnoszkolna akcja profilaktyczna, która miała na celu zwrócenie uwagi młodzieży na rozwijające się zjawisko tzw. kultury upozorowanej zagrażającej współczesnemu człowiekowi, a przede wszystkim jego relacjom z innymi ludźmi i całym środowiskiem.

Kultura upozorowana to taka, w której realny świat społeczny miesza się ze światem wirtualnym do tego stopnia, że trudem staje się rozróżnienie, co jest fikcją, a co rzeczywistością. Nadużywanie Internetu (Netoholizm) , telefonu komórkowego (Fonoholizm) to uzależnienia od nowych środków komunikacji, które stały się znakiem XXI wieku. Powszechność zastosowania komputera, Internetu, telefonów komórkowych, a także telewizji sprawia, że coraz więcej młodych ludzi odczuwa potrzebę kontaktu z nowymi mediami. Pojawia się pragnienie bycia na czasie, oglądania najnowszych programów telewizyjnych , grania we wszystkie ,,topowe”gry komputerowe czy posiadania najnowszych modeli telefonów komórkowych.

Akcja profilaktyczna umożliwiła młodzieży zastanowić się : w jaki sposób świat wirtualny wpływa na nasze życie, czy można zatracić poczucie rzeczywistości, w jaki sposób treści zawierające negatywne, szokujące informacje kształtują nasz światopogląd, czy możliwa jest przemyślana selekcja docierających do nas informacji, czy i jakich wartości poszukują młodzi ludzie na forach, portalach internetowych, czy niektórym, tkwiącym w złudnej rzeczywistości ukrytej za ekranem monitora czas się nie zatrzymał??

Zwrócono też uwagę na takie zagrożenia jak: dopalacze, anoreksja, bulimia, pigułka gwałtu.

Przedstawiono mity o cudownych właściwościach e – papierosa, które kruszą naukowcy na całym świecie.

W ramach akcji uczniowie dyskutowali o zagrożeniach XXI wieku na zajęciach do życia w rodzinie, godzinach wychowawczych, przygotowali prezentację, wykonali plakaty tematycznie związane z akcją oraz gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym.

Ponadto 8 maja 2015r. Szkolny Teatr Profilaktyczny przedstawił apel pt.,, Twój ochronny parasol przed zagrożeniami XXI wieku”.

             Pamiętaj jest parasol ochronny: żyj w realnym świecie, stawiaj na sprawdzoną, wartościową przyjaźń , miej odwagę mówić o swoich problemach, chciej czegoś więcej, ceń życiowe, proste wartości, miej swoje zdanie, nie daj się wciągnąć w pułapkę iluzji.

                                                     Nasze życie w naszych rękach.

                                                                                                         Zespół ds. Bezpieczeństwa i Profilaktyki