Apel profilaktyczny ” Żyj swobodnie i bądź wolny od niemocy”

W dniu 7 grudnia w naszej szkole odbył się apel  profilaktyczny skierowany do  uczniów klas IV-VIII  i klas III gimnazjum. Myślą przewodnią przedstawienia było ukazanie właściwych sposobów życia świadomego i odpowiedzialnego.

W związku ze światowym Dniem Walki z AIDS, przypadającym na  dzień 1 grudnia, pierwsza część apelu została poświęcona tej tematyce. Uczniowie ze Szkolnego Teatru Profilaktycznego przypomnieli społeczności szkolnej czym  jest ta choroba i jakie zachowania mogą przyczynić się do  zarażenia wirusem HIV. Przypomnieli również sylwetki osób znanych z pierwszych stron gazet, które przegrały walkę z AIDS, jak również tych, którzy bezskutecznie zmagali się z uzależnieniami od narkotyków. Wokaliści biorący udział w akademii wykonali piosenkę z filmu „Filadelfia”, który przyczynił się do wzrostu społecznej świadomości i wiedzy o AIDS. Następnie przypomnieli kultowy utwór „Bohemian Rhapsody” grupy Queen, której  wokalista, Freddie Mercury, po ciężkich cierpieniach zmarł na tą chorobę. Wykonali również utwór „Pozwól mi” zespołu Dżem, przypominając , że solista tej grupy, Ryszard Riedel bezskutecznie zmagał się z uzależnieniem od narkotyków i na własnym przykładzie przestrzegał przed pułapką uzależnień.

Druga część przedstawienia dotyczyła  napojów energetycznych i niezdrowego jedzenia. Uczniowie występujący w przedstawieniu ostrzegali swoich rówieśników przed spożywaniem energetyków. Zaprezentowali objawy występujące przy długotrwałym używaniu zawartych  w nich substancji i przedstawili ich wpływ na ogólny stan zdrowia. Następnie zwrócili uwagę na negatywne skutki spożywania jedzenia typu „fast food”. Podkreślili konieczność unikania tłustych i wysokokalorycznych potraw oraz ćwiczeń fizycznych dla życia w zdrowiu i dobrej kondycji.

Aktorzy Teatru Profilaktycznego zwrócili również uwagę na problem braku tolerancji i zrozumienia wobec osób mniej sprawnych. Przedstawili scenkę, w której pokazali problem wykluczenia dziecka z grupy rówieśniczej ze względu na jego niepełnosprawność i pokazali jak można poprzez rozmowę i otwartość zobaczyć w kimś kogo się dotychczas nie zauważało i unikało,  wartościowego człowieka, z którym można miło spędzić wspólnie czas. Przedstawili sylwetkę Janka Meli- niepełnosprawnego człowieka, który jako najmłodszy w historii zdobył w ciągu jednego roku oba bieguny.

Na zakończenie występu młodzież przypomniała, że nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno- edukacyjnej „ Bądźmy poszukiwaczami autorytetu”. Członkowie Teatru Profilaktycznego zwrócili uwagę na konieczność poszukiwania autorytetów wśród wartościowych, dobrych, szczerych  ludzi, którzy mogliby stanowić wzór do naśladowania. Podkreślili, że wzajemna pomoc i współpraca powinna być nieodłącznym elementem codziennego życia.

Zespół profilaktyczny