Barbórka w przedszkolu

Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni oraz dotrzymać corocznej tradycji w dniu 4.12.2015 roku zaprosiliśmy do naszego przedszkola pana górnika Michała Stępnia. Pan Michał jak co roku w naszych progach pojawił się w odświętnym górniczym stroju. Omówił, z czego się składa galowy strój górniczy. Jest koloru czarnego, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Czapka górnicza nosi nazwę czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały – sztygara, inżyniera, zielony (oliwkowy) – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Pan górnik zaprezentowała także i omówił przeznaczenie różnych akcesoriów górniczych oraz przedstawił prezentacje multimedialną dotyczącą pracy pod i nad ziemią. Dzieci mogły zobaczyć:

  • zewnętrzny wygląd kopalni i szybów
  • maszyny górnicze, ich budowę oraz to jak pracują
  • sposoby drążenia wyrobisk
  • galowe stroje górników oraz ich orkiestrę
  • bajkę „Bolek i Lolek w kopalni”

Mieliśmy także okazję zobaczyć węglową figurkę patronki górników- Świętej Barbary.

Dziękując za spotkanie i poświęcony nam czas podziękowaliśmy najpiękniej jak potrafiliśmy – kwiatami własnoręcznie zrobionymi, wierszem i piosenką. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

W imieniu wszystkich dzieci i opiekunów z przedszkola jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Michałowi za przybycie i przekazanie jakże cennych informacji.

Przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze: Szczęść Boże!

Paulina Kalatura