Betlejemskie Światło Pokoju

Już po raz 26 do Kielc dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju. Uroczyste przekazanie płomienia miało miejsce w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Od harcerzy odebrał go ks. biskup Marian Florczyk. Harcerze i zuchy z Zespołu Szkół w Pierzchnicy również brali udział w tych uroczystościach.Akcję „Betlejemskie Światło Pokoju” zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później akcją zajęli się tamtejsi skauci. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji i domów. Dziś płomyk jest żywym symbolem pokoju, braterstwa i miłości. Polscy harcerze w betlejemskiej sztafecie uczestniczą od 1991 roku. Przekazanie ognia odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, raz w Polsce.

Tradycja roznoszenia ognia jest podtrzymywana również przez harcerzy i zuchów z Pierzchnicy, którzy w poniedziałek przekazali Betlejemskie Światło Pokoju pani dyrektor Zespołu Szkół oraz wójtowi gminy Pierzchnica. W kolejnych dniach przekażą ogień do domów opieki z terenu gminy, a w najbliższą niedzielę pozostałym parafianom podczas mszy świętej o godzinie 10. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”. Serdecznie zapraszamy na niedzielne uroczystości do kościoła w Pierzchnicy.

Harcerze i zuchy z Zespołu Szkół w Pierzchnicy