Bezpieczeństwo w internecie dzieci i młodzieży

Witam Was Drodzy Uczniowie,

Jak wam mija kolejny tydzień w domu? Już wiem, że niektórzy Z Was tęsknią za szkoła, gwarem, ale i po prostu za nauką w szkolnej ławie… I kto by pomyślał:) W związku z tym, że cała Wasza teraz nauka odbywa się w domu, głównie z komputerem lub przed nim..ehh..Poza tym #zostańwdomu nie sprzyja mniejszej liczbie czasu przez telefonem…

Jednak jak wiecie, wszystko musi mieć swój umiar. Co ważne liczę na to, że większość z Was samoreguluje sobie czas przed komputerem, telefonem i ogólnie w @sieci…

Tak dla przypomnienia i utrwalenia mam dla Was krótki film, który mówi o Zasadach bezpieczeństwa w internecie.

A tu krótkie przypomnienie:

1. Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.

Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

2. Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

4. Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

5. Korzystaj z umiarem z internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Polecam Wam także stronę

www.sieciaki.pl gdzie możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat zagrożeń, a także w bezpieczny sposób pobyć w internecie czerpiąc z niego to co fajne i pożyteczne.

a tu FILMY:

Korzystaj z umiarem z internetu

Nie ufaj osobom poznanym w inetrnecie 

Szanuj innych w internecie

Mów jeśli coś jest nie tak

Chroń swoje dane

Bezpieczeństwo w sieci dla młodzieży

K. Bulanowska