Byliśmy na Dniach Otwartych szkół średnich

„Wkrótce kończymy trzecią klasę gimnazjum i stoimy przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Jaką szkołę wybrać? Kielce czy Chmielnik, a może jeszcze w innym mieście?” Takie pytania zadają sobie trzecioklasiści. Dyrektorzy i nauczyciele ościennych  szkół również zabiegają o uczniów. Zapraszają na dni otwarte, aby jak najatrakcyjniej zaprezentować swoją ofertę  kształcenia, pragną pokazać zasoby swoich placówek, zachęcają do złożenia dokumentów właśnie w ich szkołach, podkreślając, że uczniowie dokonają trafnego  wyboru. W dniach 6 i 7 czerwca br. klasy trzecie naszego gimnazjum odpowiedziały na zaproszenie dyrekcji ZS nr 3 w Chmielniku oraz ZSZ nr 1 w Kielcach. Celem wyjazdu było zapoznanie się z aktualną ofertą kierunków kształcenia, zwiedzanie placówek, udział w warsztatach praktycznych, udział w konkursach i wspólnej zabawie. Uczniowie mieli także możliwość bezpośrednich rozmów z nauczycielami i uczniami tych szkół oraz złożyć dokumenty.

Obydwie szkoły są atrakcyjne, posiadają nowoczesne wyposażenie pracowni głównie komputerowych, językowych, kartograficznych, ale też warsztatów w dziedzinie motoryzacji, diagnostyki pojazdów, budownictwa, spawalnictwa, żywienia, stolarni, dużo dobrego się tam dzieje. Uczniowie oprócz nauki rozwijają swoje talenty aktorskie, muzyczne, sportowe, językowe, wyjeżdżają na praktyki za granicę, mają dużo możliwości jeśli tylko systematycznie uczęszczają na zajęcia.

Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku szczyci się  certyfikatem „Europejska Szkoła”. Posiada nowoczesną bazę dydaktyczną do kształcenia ogólnego i zawodowego (m.in.  profesjonalne laboratorium językowe, nowoczesne centrum multimedialne z tablicami interaktywnymi oraz bibliotekę), młodzież  korzysta z pełnowymiarowej hali sportowej, profesjonalnej siłowni oraz sali gimnastycznej. Szkoła realizuje projekty unijne i programy partnerskie z uczelniami wyższymi.

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 W Kielcach mieszczący się na ul. Zgody zorganizował „Piknik budowlany”, podczas którego młodzież zwiedziła placówkę, zapoznała się z ofertą kształcenia. Uczniowie ZSZ wraz z Gronem Pedagogicznym przygotowali liczne atrakcje, które przybliżyły specyfikę tej szkoły i uprzyjemniły nam pobyt. Byliśmy świadkami pokazu mody z kolekcji ”UNI.TY” powstałej w ramach Międzynarodowych Warsztatów Workshop Fashion Design, obejrzeliśmy m.in.: komediową adaptację „Kopciuszka”,  wystawę współczesnych i zabytkowych narzędzi technicznych, niektórzy brali udział w konkursach logicznych, zabawie tanecznej. Na zakończenie tego bogatego programu zaproszeni zostaliśmy na grilla w atmosferze wesołej muzyki i znanych piosenek.

Pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do naszej szkolnej rzeczywistości, dzieląc się opiniami na temat obu placówek.  Za parę tygodni nasi trzecioklasiści będą sprawdzać swoje nazwiska na liście przyjętych do wybranych szkół. Tego im serdecznie życzymy. Wychowawczynie klas III a i III b.

Wychowawcy