„Ćpunka” – poruszający spektakl profilaktyczny

13 listopada 2017 roku uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami: p. Teresą Rokicką , p. Moniką Drapejkowską oraz p. Małgorzatą Kula obejrzeli na scenie Kieleckiego Teatru Lektur spektakl profilaktyczny „Ćpunka”, który powstał na podstawie adaptacji książki Barbary Rosiek pod tym samym tytułem.

Opowiadał on historię nastolatki Anny P., która przez złe towarzystwo wpadła w ogromne kłopoty: nałóg alkoholowy i narkotykowy. Główna bohaterka trafiła do szpitala, w którym zwierzała się doktorowi ze swoich problemów. Opowiadała o tym, jak wpadła w „złe towarzystwo” i co spowodowało, że zaczęła „ćpać”. Widzowie przez godzinę oglądali bolesną, prawdziwą i poruszającą opowieść o życiu współczesnej młodzieży, osadzoną w nowej rzeczywistości – dopalaczy, pigułek gwałtu i narkotyków.

Aktorka kapitalnie wykreowała postać autentycznej nastolatki, targanej sprzecznymi uczuciami. Ania czuje się dorosła, ale tak naprawdę jest jeszcze dzieckiem, potrzebuje miłości, wsparcia i bliskości. Na nieszczęście jej ufność została wykorzystana w trakcie jednej imprezy. Czternastoletnia Ania została brutalnie zgwałcona. Z pomocą przyszedł jej Krzyś, który zabrał ją z miejsca przestępstwa. Jednak wstyd nie pozwolił dziewczynie szukać pomocy u specjalistów, rodziców i przyjaciół. Skończyło się ucieczką z domu, zamieszkaniem z Krzyśkiem i uzależnieniem od wszelkiego rodzaju „dragów”. Rozmaite substancje psychoaktywne pozwoliły jej zagłuszyć silne emocje i uciec przed wspomnieniami.

Krzyś, to drugi bohater, którego widzimy oczami dziewczyny. Mężczyzna ma 21 lat i na co dzień zajmuje się „dilowaniem”. Ania patrzy na niego, jak na swojego wybawcę i opiekuna. Nastolatka nie postrzega ich związku jako zagrożenia dla jej zdrowia i życia. Krzyś traktuje dziewczynę jako partnerkę, także seksualną. Na domiar złego „szprycuje” ją narkotykami, ukrywając w swoim mieszkaniu, przez co Ania przerywa naukę w szkole.

Młodzież w skupieniu i ciszy śledziła losy Anny P. Po spektaklu uczniowie wysoko oceniali grę aktorów. Twierdzili, że przedstawienie jest warte obejrzenia, bo opowiada o problemach, które mogą dotyczyć każdego z nich. W opinii młodzieży przedstawienie było bardzo poruszające i pokazało, że zażywanie narkotyków w trudnych chwilach wcale nie rozwiązuje problemów, a tylko je potęguje.

Tym, którzy nie obejrzeli przedstawienia, gorąco polecamy niełatwą lekturę książki „Ćpunka” Barbary Rosiek, która we wstępie pisze: „To przejmująco bolesna, prawdziwa i poruszająca opowieść o życiu współczesnej młodzieży, której przychodzi dorastać w świecie wyścigu szczurów i rozbestwionego konsumpcjonizmu, pigułek gwałtu i dopalaczy oraz chorych ambicji „korporodziców” i wreszcie obojętności otoczenia, w tym najbliższego.”

                                                                                          Zespół Wychowawczo – Profilaktyczny