„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – Chęciny

W dniu 10 lutego uczniowie klasy IV i VIa wyruszają na wycieczkę w okolice Chęcin. Zwiedzanie rozpoczynają od wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, gdzie na samym początku biorą udział w warsztatach pt. „Ja jako farmaceuta”. Podczas warsztatów dowiadują się czym zajmują się farmaceuci, jak powstają leki w recepturze apteki oraz jak powstają kosmetyki do pielęgnacji ciała. Każdy uczestnik wykonuje swoją własną maść chroniącą skórę przed czynnikami atmosferycznymi oraz stwarza musujące kulki do kąpieli.

W dalszym etapie uczniowie oglądają wystawę „Człowiek-niezwykła maszyna poznając, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wielu stanowiskach multimedialnych i mechatronicznych przyglądają się pięciu czynnościom życiowym człowieka, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi.

Z Centrum Nauki uczniowie udają się w okolice ruin XIII wiecznego zamku, gdzie po przejściu aleją królów mogą poznać jego historię. Następnie zwiedzają jego podziemia, zbrojownię i skarbiec, a z punku widokowego podziwiają panoramę okolicy. W dalszej części wycieczki wszyscy przechodzą ścieżką mnicha aż do Klasztoru Franciszkanów, gdzie kończą zwiedzanie malowniczych Chęcin.

Ostatnim etapem wycieczki jest relaks na basenie KORAL w Morawicy.

G.Majewska-Kapusta