Cyberprzemoc i odpowiedzialność karna nieletnich – spotkanie z przedstawicielami Policji

W ramach działań profilaktycznych 22 marca odbyła się w naszej szkole  prelekcja dla uczniów klas VI – VII i oddziałów gimnazjalnych , którą poprowadzili : mł. asp. Justyna Janus z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach oraz mł. asp. Piotr Skuza z Komisariatu Policji w Morawicy.

Policjanci podczas spotkania omówili zagadnienia prawne związane z cyberprzemocą i cyberprzestępczością. Prelegenci uświadomili uczniów, czym jest zjawisko cyberprzemocy, jednocześnie poinformowali ich o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze. Opowiedzieli o przypadkach przestępstw z jakimi się spotkali. Przekazali również swoje spostrzeżenia i kierunki działań policji w celu zapobiegania przestępstwom w sieci.

Ponadto policjanci przekazali, jakie konsekwencje prawne grożą m.in. za stalking, znieważanie, poniżanie czy szykanowanie za pomocą Internetu czy różnych aplikacji, a także gdzie mogą uzyskać pomoc kiedy staną się ofiarą cyberprzemocy.  Omówili również oszustwa, które są dokonywane za pośrednictwem sieci internetowej oraz formy i możliwości zabezpieczenia się przed takimi zdarzeniami.

Podczas spotkania uczniowie obejrzeli  dwa filmy związane tematycznie z prelekcją. Prowadzący umożliwili uczniom udział w dyskusji na ten istotny i trudny w obecnych czasach temat.

                                                                                                               Zespól Wychowawczo – Profilaktyczny