„Dwujęzyczna Pierzchnica” w Centrum Edukacji Lotniczej

14 czerwca uczniowie realizujący Projekt „DWUJĘZYCZNA PIERZCHNICA” w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Wyjazd został sfinansowany ze środków Programu English Teaching.

Opiekę nad grupą sprawowała koordynator projektu p. Anna Skuza oraz wychowawca klasy VIIa p. Gertruda Majewska Kapusta.

Głównym celem wyjazdu była wizyta w Centrum Edukacji Lotniczej działającym przy Lotnisku im. Jana Pawła w Krakowie- Balicach oraz wizyta w siedzibie British Council w Krakowie.

W trakcie wizyty w Centrum Edukacji Lotniczej poznaliśmy historię lotniska Kraków-Balice Airport im. Jana Pawła II które jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce. Początki cywilnej działalności krakowskiego lotniska sięgają 1964 r. Ogólna powierzchnia lotniska wynosi 310 ha. Następnie zostaliśmy zapoznani z tzw. ścieżką pasażera odlatującego z bagażem rejestrowanym, ze szczególnym uwzględnieniem najistotniejszych elementów z punktu widzenia pasażera. tj. niezbędne czynności, jakich musi dokonać pasażer przed rozpoczęciem podróży samolotem. Zajęcia  odbyły się w pomieszczeniach Centrum Edukacji Lotniczej zaaranżowanych na mini-terminal pasażerski oraz wyposażonych w specjalistyczną infrastrukturę terminalową (m.in. Punkt Informacji Lotniskowej, stanowiska Check-in, Punkt Kontroli Bezpieczeństwa. Mieliśmy okazję  usiąść za sterami symulatora lotu, obserwowaliśmy jak wygląda odprawa bagażu oraz osobiście wydrukowaliśmy własne karty pokładowe.

Po zakończeniu tej części , uzbrojeni w sporą dawkę wiedzy i smartfony ruszyliśmy w podróż po terminalu pasażerskim Kraków Airport odszukując ukryte na lotnisku zadania. Nie zabrakło również okazji do rozwoju naszych umiejętności topograficznych w oparciu o pracę z mapą a przede wszystkim poznawaliśmy i utrwalaliśmy słownictwo w języku angielskim: arrivals, departures,  check point oraz z uwagą wysłuchiwaliśmy komunikaty płynące z głośników na lotnisku które dobitniej pokazały znaczenie nauki języków obcych. W trakcie pobytu w głównym terminalu lotniska p.Skuza rozpoznała w jednej z pasażerek byłą minister edukacji narodowej p. Krystynę Szumilas.

Na zakończenie naszego pobytu na lotnisku otrzymaliśmy pamiątkowe gadżety z logo Lotniska Kraków Airport.

Była to super przygoda, która dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Niektórzy z nas deklarowali iż w przyszłości chętnie powrócą na lotnisko jako pasażerowie, inni wyrażali chęć pracy na lotnisku.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w siedzibie British Council w Krakowie które jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. British Council realizuje swoje działania w ponad 100 krajach na całym świecie, w obszarze kultury i sztuki, języka angielskiego i edukacji. Działania British Council to działaniami online, publikacje, programy radiowe oraz telewizyjne.

Z wielu z nich korzystamy na lekcjach języka angielskiego oraz wykorzystujemy w czasie zajęć realizowanych w ramach projektu. British Council został założony w 1934 roku, jest dobroczynną organizacją Zjednoczonego Królestwa z Przywilejem Królewskim (Royal Charter).Historia British Council w Polsce sięga 1938 roku. W siedzibie British Council odbyliśmy spotkanie z lektorem języka angielskiego Tomem pochodzącym z Londynu, który przybliżył na ciekawostki związane z rodziną królewską. Następnie odbyło się spotkanie z pracownicą British Council p. Barbarą Balladą która przybliżyła zasady w oparciu o które działa British Council.  Jednak głównym przesłaniem tego spotkania było uzmysłowienie nam iż znajomość języka angielskiego to większa szansa na znalezienie zatrudnienia, możliwość pracy zagranicą lub w międzynarodowej korporacji. Znajomość języków obcych to swobodne podróżowanie, szerszy dostęp do informacji oraz szansa na pełniejsze obcowanie z kulturą– możliwość czytania książek w oryginale, oglądania filmów bez tłumaczenia i lepsze rozumienie obcojęzycznych utworów muzycznych.

Pobyt w Krakowie zakończyliśmy spacerem mijając Rynek Główny i budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dziękujemy p. Annie Skuza za perfekcyjne zorganizowanie tak ciekawego wyjazdu, p Gertrudzie M. Kapusta za opiekę a przede wszystkim Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, oraz Nidzickiej  Fundacji Rozwoju Nida za środki umożliwiające realizację tej wycieczki. DZIĘKUJEMY!

Uczniowie realizujący projekt „Dwujęzyczna Pierzchnica”