Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W naszej szkole z tej okazji w ostatnim tygodniu lutego odbył się konkurs wiedzy o Internecie dla uczniów od klas IV do VIII. Czwartoklasiści  przystąpili do konkursu niemal w komplecie. Ich zadaniem było rozwiązanie testu zawierającego pytania zgodne z założeniami konkursu. Pierwszy test nie wyłonił jednak zwycięzcy. Aż troje uczniów (Klaudia Kumur, Klaudia Moskwa, Kacper Żyła) uzyskało jednakową ilość punktów i konieczna była „dogrywka”. Ostatecznie „Mistrzem Wiedzy o Internecie” wśród czwartoklasistów został Kacper Żyła z klasy IV b.

Drugą rywalizującą grupę stanowili uczniowie z klas V i VI. Każdą z klas reprezentował 3-osobowy zespół, który z kolei rozwiązywał bogaty w pytania test w formie elektronicznej. Na wyniki nie trzeba było czekać, ponieważ tuż po zakończeniu testu uzyskany rezultat pojawiał się na ekranie. Pierwsze miejsce w tej kategorii wiekowej zdobyła drużyna z klasy VI a w składzie: Katarzyna Zajączkowska, Nina Miszczyk, Oliwia Paszkowska.

Drużyny z klas VII i VIII przystąpiły do konkursu jako ostatnie. I one także miały do rozwiązania test online. Ich zadaniem było odpowiedzieć na 30 pytań dotyczących m.in. historii Internetu, komunikacji, aplikacji i usług internetowych, architektury sieci Internet, witryn i aplikacji internetowych, protokołów sieciowych, bezpieczeństwa i cyberprzemocy. Zwycięzcami okazali się uczniowie reprezentujący klasę VII b tj.: Kinga Bryk, Kacper Kwaśniewski i Oskar Moskwa.

Pozostałe drużyny biorące udział w konkursie to:

Klasa V a – Paulina Polewczak, Natalia Rożkiewicz, Norbert Pacholec;

Klasa V b – Igor Jaros, Kacper Jamioł, Michał Harabin;

Klasa V c – Oliwia Chmielewska, Zuzia Krawczyk i Julia Kułagowska;

Klasa VI b – Rafał Karwat, Bartek Bandura, Jakub Gałka;

Klasa VII a – Stanisław Kamiński, Martyna Ogłoza, Weronika Burkat;

Klasa VIII a – Iga Zgórska, Łukasz Kozub, Olek Ziembicki;

Klasa VIII b – Damian Kula, Bartek Kaniecki i Cyryl Radomski;

Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i zapraszamy do konkursu za rok!

Marzena Domżał

Przemysław Paluch