Dzień Języka Ojczystego w przedszkolu

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W tym roku w naszym Przedszkolu ten dzień obchodziliśmy również 21 lutego i miał na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Głównym celem naszych działań w przedszkolu było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Dzieci wzięły udział w zajęciach, w swoich oddziałach. Przedszkolaki odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, układały puzzle znanych bajek na tablicy interaktywnej. Ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne  „łamańce językowe”. Dzieci z zerówek wzięły udział w  lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Pierzchnicy.

Na koniec dzieci otrzymały Dyplom Przyjaciela Języka Ojczystego.

Język polski kryje w sobie wiele zagwozdek. Według rankingów znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków na świecie. Odkrywanie językowych ciekawostek może być jednak niezwykle inspirujące. Nie tylko 21 lutego — w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego — ale każdego dnia zachęcamy do językowej dbałości i wzbogacania ojczystego słownictwa.

Cieszymy się, że ten dzień na stałe zagościł w naszym Przedszkolu.

Agnieszka Kmiecik