Dzień Języków Obcych

W dniu 14 czerwca w gimnazjum świętowano Dzień Języków Obcych. Głównym celem tego wydarzenia było przypomnienie uczniom, że umiejętność posługiwania się językami obcymi odgrywa w dzisiejszym świecie kluczową rolę. Myślą przewodnią tegorocznego święta języków była prezentacja poszczególnych rodzin językowych Europy. Uczestnicy akademii przypomnieli zgromadzonym, że prawie wszystkie języki urzędowe Europy należą do grona  języków indoeuropejskich, a trzy najważniejsze rodziny językowe to: języki słowiańskie, germańskie i romańskie. Zwrócono również uwagę na fakt, że pięć języków urzędowych Europy ( estoński, fiński, węgierski, turecki i maltański) należy  do dwóch wielkich grup językowych, cztery do Uralo-Ałtajskiej i jeden do Afroazjatyckiej.

Występ rozpoczęły uczennice klasy IB, Gabriela Bednarska i Patrycja Karasińska, które wykonały bardzo popularną piosenkę hiszpańską „Sofia”. Następnie uczniowie zaprezentowali  języki słowiańskie: polski, ukraiński, rosyjski i czeski. Widzowie mogli usłyszeć fragmenty piosenek w poszczególnych językach oraz zobaczyć zabawne układy choreograficzne dobrane do prezentowanych melodii. Język polski reprezentowała piosenka „Czerwone korale”. W języku ukraińskim usłyszeliśmy zabawną piosenkę ludową, język rosyjski zabrzmiał w piosence „Букет из белых роз ”, a język czeski przedstawiono za pomocą piosenki „Jožin z Bažin”. W ramach prezentacji języków słowiańskich usłyszeliśmy balladę słynnej rosyjskiej wokalistki Maksim „Я люблю тебя!”  w wykonaniu  uczennic klasy IA- Katarzyny Górki i Alicji Pasternak oraz obejrzeliśmy fragment baletu do utworu „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, wykonanego przez Natalię Piątek.

Drugą rodziną językową zaprezentowaną podczas apelu były języki germańskie. Uczniowie przedstawiający  język angielski pojawili się z wielką makietą typowego londyńskiego autobusu.  W czasie prezentacji języka niemieckiego usłyszeliśmy charakterystyczne „jodłowanie” i zobaczyliśmy tradycyjny strój bawarski. Następnie usłyszeliśmy fragmenty  piosenek w języku norweskim oraz islandzkim. Obu tym prezentacjom towarzyszyły symbole kojarzące się z danymi krajami- Norwegię reprezentował rybak w sztormiaku, a Islandię-modelki w  ciepłych zimowych kożuszkach.

Po prezentacji języków germańskich wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w tańcu belgijskim.  Do wspólnej zabawy dołączyła duża grupa osób siedzących na widowni.

Po tańcu belgijskim nadszedł czas na rodzinę języków romańskich.
Na początek, w piosence Edith Piath  „Je ne regrette rien”, został zaprezentowany  język francuski. Następnie, w ramach prezentacji języka włoskiego usłyszeliśmy fragment piosenki „Felicita” , zobaczyliśmy taniec „Macarena” , scenkę z filmu „Ojciec Chrzestny” oraz  usłyszeliśmy fragment piosenki „Zuppa Romana”, w  trakcie której uczeń klasy IIIA częstował widzów pizzą.  Po języku włoskim zaprezentowano język hiszpański. W rytm hiszpańskiej piosenki uczennica klasy IB, Oliwia Błaszczyk zatańczyła fragment flamenco.

Następnie uczniowie klas drugich zaprezentowali język rumuński. Do popularnej piosenki „Pe cimpoi” rumuńskiego wokalisty Sandu Ciorba wykonali bardzo zabawny układ choreograficzny.

W ramach prezentacji języków romańskich uczennica kasy IIIB, Olga  Kuzia zaśpiewała  francuską piosenkę  „Derniere danse”.

Po piosence francuskiej zaprezentowano jeszcze języki  grecki  i turecki. Uczennice klasy IIIA wykonały fragment  greckiej zorby , a uczennice klasy IB zatańczyły w rytm popularnej piosenki tureckiego wokalisty  Tarkana.

Ostatnim elementem występu był popularny taniec „Chocolate”,  dynamicznie wykonany  przez liczną grupę gimnazjalistów.

Na zakończenie programu artystycznego pani dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy osobom wyróżnionym w szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i  Konkursie Wiedzy   o Krajach Niemieckojęzycznych.

Tegoroczny Dzień Języków Obcych tradycyjnie upłynął w pełnej zabawy i radości atmosferze i był okazją do prezentacji  inwencji twórczej i talentów naszych uczniów.

Nauczyciele języków obcych