Dzisiaj Przedszkolaki – Jutro Pierwszaki

Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej, w miesiącu kwietniu, rozpoczęły się zajęcia integracyjne, na które zapraszane są najstarsze grupy przedszkolaków, czyli przyszli jej uczniowie. Pragniemy, aby  w ten sposób dzieci mogły poznać, „oswoić się”,  i zaprzyjaźnić z miejscem i środowiskiem, w którym będą spędzać najbliższe lata swego życia. Jako pierwsze swą przygodę  w szkolnych murach rozpoczęły dzieci z III grupy zerowej pod opieką wychowawczyni p.J. Karasińskiej  i p. R. Zychowicz. Po wzajemnym poznaniu, przedstawieniu się wszystkich dzieci i obejrzeniu sali nr 3, w której uczą się uczniowie klas drugich dzieci zwiedzały szkołę. Poznawały pomieszczenia – ich funkcję i przeznaczenie: korytarze, sale lekcyjne, gabinet p.Dyrektor, sekretariat, pracownię komputerową, świetlicę i inne pomieszczenia, które służą uczniom. Miały okazję obserwować, jak uczą się uczniowie w naszej szkole – starsi i młodsi. Ich uwagę przyciągnęła gablota z pucharami za liczne osiągnięcia sportowe starszych kolegów. Po  krótkiej wycieczce po szkole grupa przedszkolaków udała się do sali nr 16, gdzie zasiadając w szkolnych ławkach rozwiązywały różnorodne zadania na miarę przyszłego pierwszoklasisty. Poradziły sobie z nimi rewelacyjnie! Chodząc po sali, szukały i zbierały kolorowe koperty z zagadkami, które po odczytaniu przez drugoklasistów rozwiązywały bezbłędnie. Znakomicie nazywały bohaterów bajek, podawały nazwy kwiatów, ptaków, zawodów, urządzeń itp. Następnie obejrzały przedstawienie w wykonaniu klas drugich pt. ,,Pies z ulicy Bałamutów’’ oraz wysłuchały wierszy mówiących o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Ostatnie zadanie postawione już wszystkim dzieciom polegało na wzajemnej współpracy przedszkolaków i gospodarzy – uczniów klas drugich i wykonaniu kartki świątecznej. W wielkim skupieniu, zgodnie i wspólnie dzieci wycinały, składały i naklejały poszczególne elementy, tak aby powstała estetyczna kartka świąteczna. Efekt ich pracy był naprawdę ciekawy, ponieważ wszystkie kartki zostały wykonane prawidłowo i estetycznie. W nagrodę ,,starszaki’’ mogły je zabrać ze sobą. Spotkanie zakończyło się bardzo miłym akcentem, wzajemnym podziękowaniem i przekazaniem skromnych upominków. Przedszkolakom  wręczono pamiątkowe  dyplomy za aktywny udział w swych pierwszych zajęciach szkolnych, uczniom klas drugich młodsi koledzy podarowali zakładki do książek,  a wychowawczyniom p.J.Karasińska  wręczyła wykonane z papieru wiosenne kwiaty.  Najlepsze czekało jednak na koniec, torba cukierków, którymi p.Jasia częstowała uczestników spotkania.       Dziękujemy wychowawczyni p.J.Karasińskiej za współpracę i udział grupy III w zajęciach. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom przyszłym pierwszakom łatwiej będzie przekroczyć próg szkoły we wrześniu i od razu poczują się u nas dobrze, po prostu„ jak u siebie”. Kolejne spotkania pozostałych grup zerowych wkrótce. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły p. B.Miszczyk i p. M. Ksel.

                                                                                                                                  B. Miszczyk

???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????