Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka “Razem po zdrowie”

IMG_0327 (800x600)

Festyn rodzinny organizowany każdego roku z okazji Dnia Dziecka to stały i bardzo mocny punkt naszego kalendarza szkolnego. Od kilku już lat impreza cieszy się dużym powodzeniem i przyciąga do szkoły nie tylko dzieci, ale także ich rodziców oraz absolwentów. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji. 5 czerwca 2016r. sala gimnastyczna, na której odbywała się impreza, była pełna ludzi, mieszkańców gminy, którzy w taki właśnie sposób postanowili spędzić niedzielne popołudnie. A atrakcji było jak zwykle sporo.

Festyn otworzyła p. Bożena Petrus – Dyrektor Zespołu Szkół w Pierzchnicy i p. Marek Kułan – prezes Społecznego Ruchu Trzeźwości, który w tym roku był współorganizatorem imprezy.  Następnie zabrały głos panie Agnieszka Biesiada i Magdalena Wolder z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Poznaliśmy piramidę zdrowia oraz najważniejsze zasady zdrowego i higienicznego stylu życia. Taka prelekcja była bardzo ważna, gdyż cały festyn i wszystkie występy dotyczyły promocji zdrowia.

W dalszej części imprezy na naszej scenie pojawiły się przedszkolaki wraz ze swoimi paniami. Dzieci pokazały nam humorystyczne przedstawienie z piosenkami o warzywach i owocach. Bardzo cieszy fakt, że nasi najmłodsi już wiedzą, jak należy się odżywiać.

Po występie grup przedszkolnych przyszedł czas na konkursy. Każda klasa ze szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowała i zaprezentowała zdrowe danie – sałatkę, której składnikami w głównej roli były warzywa i owoce. Jury na czele z szefem szkolnej kuchni oceniało przygotowane potrawy pod względem właściwości odżywczych, smaku i wyglądu. Zwycięskim klasom Rada Rodziców ufundowała wyjście na lody.

Na naszych festynach zawsze możemy oglądać ciekawe przedstawienia. Nie inaczej było i tym razem. Uczniowie klas I-III zaprezentowali nam się w przedstawieniu „Smutna Ziemia”, które opowiadało o problemie zanieczyszczonego środowiska i konsekwencjach, jakie wszyscy z tego powodu ponosimy. Jego przesłaniem było propagowanie postaw ekologicznych oraz przypomnienie, że stale musimy pamiętać o ochronie naszego naturalnego środowiska, które ma znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Gimnazjaliści zaprezentowali bardzo ciekawy i pouczający spektakl profilaktyczny zdrowiu nie  tylko fizycznym, ale również psychicznym i moralnym.

Nasze zdrowie to również ruch czego dowodem był pokaz aerobiku pod kierunkiem nauczycielki wychowania fizycznego z Gimnazjum w Pierzchnicy, w którym uczestniczyły uczennice gimnazjum oraz odważni rodzice. Nikt już nie powinien mieć wątpliwości, jak zbawienny dla naszego zdrowa, samopoczucia i kondycji jest ruch.

W międzyczasie uczestnicy festynu mogli oglądać stoiska z ziołami, warzywami, owocami i zdrową żywnością. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali nauczyciele i panie pielęgniarki z miejscowego ośrodka zdrowia. W tym samym czasie na boiskach odbywały się turnieje piłki siatkowej i piłki nożnej. Mogliśmy również podziwiać piękne motory należące do członków Klubu Motocyklowego „Trzy Korony” z Iłży, bawić się na dmuchanych zjeżdżalniach, a także pomalować sobie buźki. Pogoda dopisała i wszyscy doskonale się bawili. Na zakończenie festynu zostały wręczone nagrody w konkursie na temat zdrowego stylu życia pod hasłem: ,, Zainwestuj w zdrowie!” , którego głównym celem było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród młodzieży gimnazjalnej, w szczególności poprzez pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka. Konkurs umożliwił uczniom zaprezentowanie swojej wiedzy i umiejętności dotyczących edukacji zdrowotnej. Organizatorem konkursu był  Zespół ds. Bezpieczeństwa i Profilaktyki oraz Społeczny Ruch Trzeźwości. Kolejne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła p. Dyrektor Bożena Petrus  uczestnikom  rozgrywek sportowych.

Tegoroczny festyn rodzinny osiągnął swój cel i założenia. Uczestnicy imprezy byli bardzo zadowoleni, bo atrakcji było wiele. Na wszystkich przybyłych czekał gorący posiłek w postaci grochówki i wiosennej kapusty. Te smaczne   potrawy przygotowały kucharki ze szkolnej stołówki. Koszty imprezy sfinansowane zostały  z dotacji Gminy Pierzchnica (projekt ,,Nie daj się nabić w butelkę’’ realizowany przez Społeczny Ruch Trzeźwości w Pierzchnicy) oraz środków  finansowych Rady Rodziców przy  Zespole Szkół w Pierzchnicy.

                                                                                                                                                                         T. Stolarczyk