Gimnazjaliści na spektaklu pt. „Skąpiec”

Wiecznie aktualną sztukę Moliera pt. „Skąpiec” – komedię charakterów, intryg i wynikających z nich zabawnych sytuacji – obejrzeli 6 grudnia 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Głównymi założeniami tego wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat teatru jako sztuki wielotworzywowej, porównanie inscenizacji z pierwowzorem literackim, a także uwrażliwianie na piękno literatury.

Główny bohater Harpagon zaślepiony był chorobliwą miłością do swojej wypełnionej pieniędzmi szkatułki i tak naprawdę nie liczyły się dla niego inne wartości. Skąpstwo Harpagona, a także nieproporcjonalne do wieku amory stały na drodze jego dzieci – Elizy i Kleanta, którzy pragnęli szczęśliwych –  dyktowanych sercem – a nie pieniędzmi związków małżeńskich. Dlatego też  starali się oni pokrzyżować plany swego ojca. Pojawiające się  w sztuce Moliera charaktery zostały zabawnie przerysowane. Ze sceny wartko płynęły dowcipne dialogi, a cała akcja toczyła się  w zawrotnym tempie. Znakomity sposób gry aktorskiej, niesłychanie rytmicznej i przejaskrawionej, pojawiające się       w przedstawieniu typy charakterów doskonale nawiązywały do stylistyki commedii dell’arte, co stanowiło dużą atrakcję dla nas widzów. Dopełnieniem dobrze wyreżyserowanej sztuki były piękne kostiumy, dekoracje i muzyka nawiązujące do epoki.

Wizja reżysera „Skąpca” była czymś więcej niż tylko spektaklem teatralnym, odnieśliśmy wrażenie, że naprawdę znajdujemy się w Paryżu. Natomiast ludzkie wady, pragnienia i targające człowiekiem emocje zostały zaprezentowane z przymrużeniem oka. Uczniowie byli w pełni usatysfakcjonowali tym, iż złożone perypetie miłosne, rodzinne i finansowe zaprowadziły bohaterów do szczęśliwego zakończenia.

                                                                                                           Sylwia Bochenek