Idziemy na spotkanie Wiosny

Jak co roku nasze przedszkolaki postanowiły pożegnać Zimę i powitać upragnioną Wiosnę. Pierwszy dzień wiosny przypada na dzień równonocy wiosennej, co zazwyczaj kojarzymy z 21 marca, czyli z wiosną kalendarzową.  W tym roku początek astronomicznej wiosny nastąpił  20 marca .

W pierwszy dzień wiosny dzieci z oddziału II wraz z panią Jadzią tradycyjnie wykonały dużą Marzannę ze słomy, a dzieci z oddziału IV z panią Aldoną jej mniejszą koleżankę i udekorowały je kolorowymi wstążkami z bibuły.

Nasi dziadowie robili Marzannę ze słomy i na przedwiośniu topili, żeby sobie poszła razem z zimą. Dla naszych przodków obyczaj ten związany był odwiecznym rytmem wegetacyjnym. Wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, która oznaczała odrodzenie się świata, przyrody, zapowiadała przyszłe plony, a więc dostatek. Marzanna – symbol zimy – to słomiana kukła o kobiecej postaci, ubrana w białe płócienne szaty, przystrojona koralami i wstążkami.

Począwszy od XIX wieku zwyczaj topienia Marzanny zmienił się w zabawę, w której biorą udział dzieci i młodzież. Współcześnie łączymy go z początkiem kalendarzowej wiosny, kiedy to uczniowie, topiąc Marzannę wrzucają wraz z nią do wody szkolne niedole.

21 marca  2014r. wszystkie przedszkolaki wraz z wychowawczyniami zgromadziły się przed przedszkolem. Kultywując obrzęd ludowy wyruszyły w kolorowym korowodzie z Marzanną, aby przejść ulicami Pierzchnicy. Chciały w ten sposób pożegnać Panią Zimę, a powitać nadchodzącą Wiosnę. Kiedy barwny korowód dotarł nad niewielką wodę, dzieci głośno wyrecytowały fragment wiersza: „Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno, w wodę Cię wrzucamy, bo Wiosnę witamy!…”.

Ze względów ekologicznych  nasze tegoroczne Marzanny nie były jednak topione, ale palone. Z symbolicznym topieniem Marzanny dzieci były zapoznawane podczas zajęć tematycznych prowadzonych w przedszkolu. My jednak dbając o ekologię i idąc z duchem czasu, postanowiliśmy pożegnać Zimę paląc przygotowane przez nas słomiane kukły. Gdy Marzanny spłonęły, a Zima odeszła, na jej miejsce przyszła Pani Wiosna.

Na powitanie Wiosny nasze przedszkolaki  śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Justynka  S. w kolorowym wianku i z gaikiem w ręku jako Pani Wiosna kroczyła na przedzie wesołego, barwnego korowodu , który przeszedł ulicami Pierzchnicy pokazując jej mieszkańcom, że najpiękniejsza z pór roku przyszła do nas. Słoneczna pogoda sprawiła, że Wiosna rzeczywiście zawitała do naszej gminy. Po powrocie do przedszkola  były też zabawy ruchowe, zagadki i tańce. Jednym słowem Wiosnę przywitaliśmy radośnie. Przedpołudniowe powitanie Pani Wiosny bardzo się dzieciom podobało. Tym sposobem wszyscy radośnie powitali wiosnę. Ten dzień z pewnością  na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

                                                                                                 Jadwiga   Czechowska

20140321_101325 (800x600) 20140321_101349 (800x600) 20140321_101556 (800x600) 20140321_104646 (800x600) 20140321_105449 (800x600)