IV Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach w Centrum Kultury w Chmielniku

Chmielnickie Spotkania z kinem o Żydowskich Wątkach wypracowały sobie pewną markę i spotkały się z zainteresowaniem szkół z całego regionu. Nasze gimnazjum reprezentowane przez klasę III B po raz drugi uczestniczyło w tym spotkaniu.Odbyło się ono dnia 28 września i obejmowało panel: „Czy teatr jest i pozostanie ważny? Czy postać Żyda jest obecna w narodowej sztuce teatralnej?” Poza tym zaplanowano mini warsztaty – próbę sztuki aktorskiej – pod okiem znanego aktora teatralnego i filmowego, a także reżysera- pana Artura Barcisia.

Kierowniczka Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” pani Agnieszka Dziarmaga serdecznie powitała przybyłą młodzież. Spotkanie poprowadził pan Krzysztof Kozieja, który -podobnie jak pan Artur Barciś- jest absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej, ale jest wykładowcą  na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rozmowa obu panów dotyczyła kariery aktorskiej znamienitego gościa, a także jego ról teatralnych i filmowych związanych z kreacją postaci żydowskich. Pan Artur podkreślał, że każdą rolę można świetnie zagrać, jeśli zagra się człowieka. Charakteryzacja upodobni aktora do kreowanej postaci,     ale nie odda tego co najważniejsze w grze aktorskiej, czyli człowieka z krwi i kości, normalnego, nieudającego kogoś innego. Aktor podkreślał w swojej wypowiedzi, że ważne jest, abyśmy mieli marzenia i realizowali je, nie pozostawali na uboczu naszego życia. Organizatorzy spotkania przewidzieli w scenariuszu udział młodzieży  w mini-warsztatach aktorskich. Przygotowano do pięknego i sugestywnego przeczytania szmoncesy, czyli żydowskie dowcipy. Pan Artur przysłuchiwał się uważnie występującym i wyraził słowa uznania za ich występ. Prowadzący spotkanie pan Kozieja miał jeszcze wiele pytań do pana Artura Barcisia, ale „musiał” oddać głos gimnazjalistom, którzy również pragnęli porozmawiać z aktorem. Artysta z uśmiechem odpowiadał na różne pytania. Dał się poznać jako człowiek z poczuciem humoru, zdystansowany do siebie, ale poważnie traktujący swoja pracę, przyjaciół i w ogóle ludzi. Cieszył się, że mógł przyjechać do Chmielnika i spotkać się z młodzieżą, zwłaszcza z okazji IV Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach.

Nasi gimnazjaliści wyrazili zadowolenie z  wyjazdu do Centrum Kultury w Chmielniku i spotkania „na żywo” ze znanym aktorem. Uważnie przysłuchiwali się wypowiedziom aktora na temat pracy w teatrze, filmie ( zwłaszcza w serialu pt. „Ranczo” oraz roli chłopca żydowskiego w jednym z filmów)oraz dubbingu, a także z zainteresowaniem słuchali opowieści pana Barcisia na temat jego drogi aktorskiej. Z pewnością to spotkanie na długo pozostanie im w pamięci.

                                                                                   Teresa Rokicka