Jedzie pociąg z daleka …

14 czerwca 2017r. uczniowie klasy IIa z wychowawczynią udali się na wycieczkę do Skarżyska –Kamiennej, której  celem było  poznanie środków transportu kolejowego,  pracy kolejarza, maszynisty, konduktora, zawiadowcy stacji, Straży Ochrony Kolei,  zwiedzanie Izy Pamięci i Muzeum Orła Białego. Bardzo ważnym elementem wychowawczym było uświadomienie uczniom i uzyskanie informacji o tym, jak powinien zachować się pasażer podróżujący pociągiem.Swoją przygodę dzieci rozpoczęły od przejazdu  busem do Kielc na dworzec kolejowy. Po kupieniu biletów udali się  do Skarżyska-Kamiennej. Dla większości  pierwsza podróż pociągiem rozpoczęła się od spotkania z uśmiechniętym  panem konduktorem, który  w przyjaznej atmosferze  sprawdzał legitymacje  uprawniające uczniów do zakupu biletu ulgowego.

Na dworcu w Skarżysku na dzieci czekał przewodnik, który po przywitaniu zaprosił je do zwiedzania Izby Pamięci mieszczącej się w  budynku dworca. Po krótkiej prelekcji i obejrzeniu ciekawych eksponatów kolejowych na dzieci czekały upominki z logo PKP: książeczki, baloniki, kredki, długopisy   i wiatraczki.

Bogatsze nie tylko w wiedzę ale i w prezenty dzieci,  przewodnik zaprosił na  pokaz tresury psów służbowych przez pracowników Straży Ochrony Kolei.  Dzieci zobaczyły  z jaką siłą i zwinnością  pies ,,Szatan’’ zaatakował  przebranego w tym celu  niby przestępcę.   Po  pokazie dzieci miały możliwość pogłaskania  pupila,  z którym  zrobiły pamiątkowe zdjęcie.  Następnie przewodnik zaproponował uczniom zwiedzanie pociągu.  Najbardziej oblegana była   nie tylko przez chłopców kabina maszynisty.  Interesowało ich wszystko co znajdowało się  na pulpicie kabiny: wskaźniki, zegary i  trąbiący klakson.
Kolejną atrakcją  było zwiedzanie Muzeum im. Orła Białego, do którego dotarliśmy autobusem miejskim. Widok  w jednym  miejscu, pod gołym niebem  kolekcji militariów: samolotów, rakiet, czołgów i innych  robiło ogromne wrażenie. Frajdą dla dzieci była możliwość wejścia do samolotu wojskowego i zobaczenia jak wygląda w środku. W muzeum  trafiliśmy również na wystawę pt. „Dzieje papieru i papiernictwa”.  Ekspozycji towarzyszyły wyjątkowe warsztaty czerpania papieru – technika wyrobu papieru wywodzącą się jeszcze z czasów średniowiecza.  Ponieważ treści programowe w klasie II dotyczą  historii papieru, którą dzieci już poznały dopełnieniem naszych zajęć było praktyczne   wyprodukowanie przez każde dziecko  –  własnoręcznie kartki papieru, którą po wyschnięciu dostały do domu.
Ostatnim, równie ważnym punktem naszej wyprawy były zakupy upominków dla rodziców i rodzeństwa. Wycieczka dobiegała końca i trzeba było wracać do Pierzchnicy. Trzeba przyznać, że była bardzo udana i pouczająca forma zdobywania wiedzy przez uczniów. Wielkie podziękowania składam  Rodzicom, którzy  opiekowali się dziećmi.  Byli to: pani Anna Słopiecka  i panowie  Łukasz Żubrowski,  Rafał Garlicki i   Piotr Hendzel, który był również głównym pomysłodawcą i organizatorem  tej,  jak to określiły  dzieci fajowej wycieczki.

                                                                                          Wychowawczyni klasy IIa  Barbara Miszczyk