Junior – Biznes w grze

Szkoła Podstawowa w Pierzchnicy pod koniec poprzedniego roku szkolnego przystąpiła do  realizacji projektu „Kreator Przedsiębiorczości”. Głównym celem projektu było kształtowanie postaw przedsiębiorczości wśród dzieci i młodzieży. Działania w ramach projektu zostały podzielone na dwa panele. I etap, to Konkurs „Junior – Biznes. Start”.

Dwa zespoły z naszej szkoły przystąpiły do konkursu „Mała firma – duży sukces”. Drużyny 5-cio osobowe na początku przygotowały biznesplany działania firmy i złożyły je w biurze LGD „Białe Ługi”. Biznesplany zostały ocenione przez pracowników biura. Nasze zespoły dostały największą liczbę punktów spośród wszystkich uczestników konkursu. Kolejnym punktem było przystąpienie do turnieju wiedzy, następnie do części ustnej konkursu. Do finału, wraz z pięcioma innymi drużynami, zakwalifikował się jeden zespół z Pierzchnicy.

Do wygrania w całym przedsięwzięciu dla 3 najlepszych zespołów był 10 dniowy obóz szkoleniowo-wypoczynkowy nad morzem. Do ostatecznej klasyfikacji liczyły się punkty zdobyte za biznesplan, turniej wiedzy i ustną odpowiedź. Trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy: Kinga Bryk, Aleksandra Bednarska i Wiktoria Markiewicz,   uczestniczyły w 10-dniowym obozie nad morzem „Junior Biznes” – była to nagroda dla najlepszych 15 osób. Obóz obejmował również realizację 60 godzinowego programu szkoleniowego z zakresu przedsiębiorczości. Celem obozu było rozbudzenie postaw przedsiębiorczości uczniów.

W bieżącym roku szkolnym odbył się II etap konkursu „Junior  – Biznes w grze”. Dwóch  uczniów z klasy 8b Cyryl Radomski i Bartłomiej Kaniecki uczestniczyło w warsztatach „Innowacyjne metody w zakresie rozwoju przedsiębiorczości z wykorzystaniem planszowych gier strategicznych”. Podczas dwóch dni rozgrywek tj. 4-5 grudnia br., odpowiednio w Trzemosnej i w Staszowie, 36 uczniów z 16 szkół z obszaru LGD „Białe Ługi” mogło się wykazać kreatywnością, aktywnością oraz wiedzą w podejmowaniu strategicznych decyzji. Zajęcia trwały 6 godzin, z czego pierwsza część około 3 godzin, to zajęcia przygotowawcze i treningowe, zaś kolejne 3 godziny, to zajęcia konkursowe.

W części przygotowawczej uczestnicy zapoznali się z instrukcjami gier i mieli możliwość pod okiem prowadzącego i wolontariuszy zagrać w każdą z gier.

Na część konkursową zespoły zostały dobrane w sposób losowy z uwzględnieniem, aby w jednym zespole nie znalazły się osoby z tej samej szkoły. Po przeprowadzeniu części konkursowej z trzech gier: Domek, Super Farmer i Splendor zostały podliczone wyniki, zgodnie z kryteriami zawartym w Regulaminie. Wyłoniono 10 laureatów konkursu. Wśród laureatów znalazł się Cyryl Radomski i w nagrodę pojedzie na 7-dniowy obóz zimowy na Słowację. Obóz zorganizowany będzie podczas ferii zimowych tj. od 12 do 18 stycznia 2019 r.

Zarówno Cyryl, jak i Bartek wykazali się wielkim zaangażowaniem podczas warsztatów, niestety Bartłomiejowi zabrakło szczęścia w grze.

Cyrylowi serdecznie gratulujemy i życzymy miłych wrażeń z pobytu na Słowacji.

Opiekun projektu: Monika Drapejkowska.