KLASA IV NA ZAJĘCIACH TERENOWYCH W REZERWACIE CISÓW I W GEOPARKU

13.12.2023r. uczniowie klasy IV wraz  z wychowawczynią  p. Moniką  Drapejkowską  oraz nauczycielem przyrody p. Małgorzatą Kulą uczestniczyli w  zajęciach  terenowych  na obszarze  leśnym w zasięgu terytorialnym  Nadleśnictwa  Daleszyce, w tym w szczególności na terenie:  ścieżki edukacyjnej: pn. ,,Ścieżka przyrodniczo-historyczna im. Wybranieckich” zlokalizowanej  na terenie rezerwatu przyrody Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego  w  Leśnictwie  Włochy. Zajęcia poprowadził podleśniczy Arkadiusz  Mańczyk.  Po aktywnych zajęciach na świeżym powietrzu na uczniów czekało już przygotowane ognisko. Wszyscy ochoczo piekli kiełbaski i mieli okazję porozmawiać z podleśniczym , który z zaangażowaniem odpowiadał na ich pytania.

Kolejne ciekawe i aktywne zajęcia odbyły się w Geoparku – Kielce. Uczniowie  w PODWODNEJ  STACJI  BADAWCZEJ „CHRONOS” mając do dyspozycji liczne stanowiska interaktywne, dioramy z modelami, okazy skał i skamieniałości poznawali  historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców. Natomiast w GEO – LABORATORIUM  wcielili  się w rolę badaczy naszej planety.  Przy pomocy interaktywnych stanowisk edukacyjnych mogli poznać procesy geologiczne  zachodzące  we wnętrzu jak i na powierzchni Ziemi. Dużą atrakcją była KAPSUŁA CZASU – KINO czyli przemieszczający się w czasie futurystyczny pojazd z napędem jonowym.  Załoga  statku w ciągu ok. 10 minut wykorzystując  tunele czaso – przestrzenne odbyła długą, pobudzającą zmysły podróż  – od narodzin Ziemi po współczesność.  Podobała się także część  wystawy poświęcona jaskiniom oraz procesom krasowym czyli JASKINIA I GROTA.  To przestrzeń, która scenograficznie przypomina wnętrze jaskini wraz z jej szatą naciekową, odgłosami sączącej się wody i panującym wokół półmrokiem.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w kinie Helios. Wycieczka przyrodnicza , a więc wybór filmu ,, O psie , który jeździł koleją ‘’ nie był przypadkowy. Uczniowie z zaciekawieniem  i dużą empatią oglądali przygody psa Lampo.

Na zakończenie szkolnej wyprawy uczniowie wybrali się na zakupy – prezenty świąteczne.

M. Kula