Klasy ósme na spektaklu pt. „Kamienie na szaniec”

„ LECZ ZAKLINAM, NIECH ŻYWI NIE TRACĄ NADZIEI”…

Na temat okupacji niemieckiej napisano setki książek i zrealizowano wiele filmów. Prawie każdy wie, kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, że towarzyszył jej terror ludności cywilnej, powstały obozy zagłady, że powstał ruch oporu, Armia Krajowa – największa podziemna armia w dziejach świata. Wybuchło Powstanie Warszawskie i co było nowością – istniało suwerenne polskie państwo podziemne z rządem na emigracji, posiadające w kraju pełne struktury.

Nie każdy jednak wie, jak na tę okupację zareagowali ludzie młodzi, gimnazjaliści i uczniowie liceów. Czy przyglądali się biernie? Czy się bali? Jak próbowali się odnaleźć w nowej dla nich rzeczywistości? Czy się odnaleźli? Książka Aleksandra Kamińskiego prezentuje postaci niezwykłych bohaterów: Alka, Rudego i Zośkę, którzy przeistoczyli się z dzieciaków w dorosłych herosów, chociaż wcale nie chcieli nimi być. Niestety los chciał inaczej..

Spektakl pod tytułem „Kamienie na szaniec” według scenariusza reżysera Marka Tercza w dniu 25 lutego 2019 roku w WDK- u w Kielcach obejrzeli uczniowie klas ósmych naszej szkoły. Pod opieką pań polonistek: Teresy Rokickiej i Sylwii Bochenek w skupieniu i z zainteresowaniem słuchali „opowieści o ludziach, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać”. Spektakl, który przybrał formę rozmowy z historykiem, urozmaicały fragmenty filmu dokumentalnego związanego z wybuchem II wojny światowej, scenami z Powstania Warszawskiego oraz fragmentami z filmów: „Akcja pod Arsenałem” i „Kamienie na szaniec”. Całość spajała oddająca strach i przerażenie muzyka, do której wykorzystano wzruszający wiersz K. Kamila Baczyńskiego – również poległego podczas wojny młodego poetę – „ Elegia o chłopcu.. polskim”.  Spektakl podobał się uczniom, był okazją do przypomnienia sobie lektury. Młodzież także miała okazję obejrzeć inną formę przekazu teatralnego –połączenie multimediów z dialogiem i grą aktorską.

                                                                                                 Teresa Rokicka