Klasy piąte spacerkiem po Górach Świętokrzyskich

Po długim przebywaniu na nauczaniu zdalnym i ograniczonej aktywności fizycznej postanowiliśmy poprawić naszą kondycję oraz umocnić relacje koleżeńskie.

W związku z tym 18.06.2021r. wybraliśmy się z naszymi wychowawczyniami na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. W Hucie Szklanej czekała na nas p. przewodnik, która towarzyszyła nam podczas całej wycieczki. Pierwszym punktem  było zwiedzanie Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Poznaliśmy średniowieczne tradycje i legendy. W krytych strzechą chatach zobaczyliśmy miejsce pracy kowala, szewca, tkaczki, garncarki , zielarki , wikliniarza, słuchając przy tym ciekawych opowieści średniowiecznych rzemieślników.

Na terenie Osady Średniowiecznej uczestniczyliśmy także w warsztatach :

  • dziewczęta pod okiem średniowiecznej tkaczki  wyplatały troczki na rękach. W trakcie wyplatania tkaczka opowiadała o technikach tkania w dawnych czasach, o tajnikach wykonywania kolorowych krajek, pasiaków, chodniczków,
  • chłopcy uczestniczyli w osadowej grze terenowej

Duże wrażenie zrobiła na nas historia  Pomnika Katyńskiego składającego się z dużej, okrągłej podstawy oraz trzech krzyży , który znajduje się w Hucie Szklanej, przy wejściu na drogę prowadzącą na Łysą Górę.

Następnie spacerkiem udaliśmy się Głównym Szlakiem Świętokrzyskim im. Edmunda Massalskiego na Święty Krzyż. Po drodze obserwowaliśmy roślinność Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Panoramę Gór Świętokrzyskich podziwialiśmy z galerii widokowej na gołoborzu na Łysej Górze. Pani przewodnik opowiedziała nam historię powstania Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego – Święty Krzyż . Zwiedziliśmy  klasztor Benedyktynów z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazyliką Świętej Trójcy .

Cieszyliśmy się , że możemy wspólnie , aktywnie spędzić czas i w końcu nacieszyć się realną rozmową.

Uczniowie klas V