Klasy siódme na Festiwalu Naukowym E(X)PLORY

7 czerwca 2019r. uczestniczyliśmy w kilku bardzo ciekawych warsztatach chemicznych zorganizowanych w centrum nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach w ramach Regionalnego Festiwalu Naukowego E(X)PLORY.

Tematem pierwszej lekcji były „Chemiczne światła drogowe” – podczas tych warsztatów dowiedzieliśmy się jak rozpoznać czy woda jest gazowana czy niegazowana? Dlaczego herbata po dodaniu cytryny zmienia kolor? Poznaliśmy chemiczne „sygnalizatory” , czyli wskaźniki chemiczne, które wskazują czy dana substancja ma odczyn kwasowy czy zasadowy. Sprawdziliśmy również czy substancje z naszego otoczenia mogą pełnić rolę wskaźników kwasowości.

Kolejne warsztaty to „Poznaj Stachu po zapachu”. Już nie tylko chemiczne ale również biologiczne. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak to się dzieje, że czujemy zapachy oraz dlaczego efekt ten jest lepszy, gdy bierzemy głęboki wdech. Ponadto, poznaliśmy budowę narządu węchu człowieka, a także sposoby rejestrowania rozmaitych woni przez zwierzęta. Całość zajęć wzbogaciło samodzielne wykonanie świeczek zapachowych i perfum, które każdy z nas mógł zabrać ze sobą.

Ostatnie zajęcia to pokaz „Zobaczyć niewidoczne” i przekonać się czym są te wszędobylskie (i często niewidoczne) cząsteczki.  Nasze rozważania urozmaiciła duża porcja eksperymentów! Obejrzeliśmy efektywne media chłodzące i wiele mrożących krew w żyłach eksperymentów, których niejednokrotnie byliśmy uczestnikami! Zobaczyliśmy, jak rozszerza się Wszechświat i czy balony mogą zastąpić króliki w kapeluszu magika. Super widowisko!!!!

W czasie pomiędzy warsztatami mogliśmy realizować ścieżki edukacyjne – książeczki z zadaniami, które wciągnęły nas w świat nauki E(x)plory i zachęciły do aktywnego udziału w naukowych atrakcjach. Odpowiedzi do zadań mogliśmy znaleźć na stoiskach naukowych. Po rozwiązaniu zadań każdy z nas mógł otrzymać drobny upominek.

Na podsumowanie dnia mogliśmy obejrzeć projekty naukowe przygotowane przez Młodych Naukowców, którzy brali udział w Konkursie Naukowym E(x)plory, spotkać uczniów realizujących innowacyjne projekty badawcze z różnych dziedzin naukowych oraz wystawę w centrum nauki.

Śmiało możemy powiedzieć, że ten dzień spędziliśmy na zabawie, a jednocześnie wiele się nauczyliśmy. Takie lekcje polecamy wszystkim uczniom.

Uczniowie klas VII