Klasy siódme w Energetycznym Centrum Nauki

27 października klasy VII wraz z wychowawcami : p. M. Kula i p. P. Ślusarczykiem oraz p. A. Wójcik  wybrały się na ciekawą lekcję fizyki do Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym.  Piątki w ECN to dni techniczno – konstrukcyjne  ,,Podpatrzone z natury”. Wybraliśmy właśnie piątek, aby uczestniczyć w laboratorium w warsztatach ,, Lot do celu ”.  Gdybyśmy tylko mieli skrzydła… – rozmyślał Leonardo da Vinci. Renesansowy geniusz wiele lat poświęcił na rozszyfrowanie zagadki ptasiego lotu i zaprojektowanie maszyny zdolnej unieść człowieka w przestworza. Na zajęciach dowiedzieliśmy się : Co sprawia, że samolot lata nie machając skrzydłami? Co wspólnego z lotnictwem ma kilkucentymetrowa ważka i niepozorny dmuchawiec? Obserwując przyrodę człowiek spełnia marzenia i dokonuje wielkich rzeczy. Mieliśmy okazję się pouczyć poprzez zabawę i eksperymentowanie. Ćwiczenia wykonywaliśmy z zapałem i zainteresowaniem.

Następnie zwiedzaliśmy ekspozycję ECN opowiadającej o energii i składającej się  z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania.  Duże wrażenie zrobił na nas potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni – daliśmy  radę je uruchomić!. Pokonaliśmy też grawitację i przepompowaliśmy wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, zbudowaliśmy zaporę z kolorowych klocków, po prostu bawiliśmy  się nauką!

Po ciekawej lekcji fizyki udaliśmy się do kina Helios na film  przygodowy : ,, Goodbye Berlin”. Zrelaksowaliśmy się , gdyż razem z głównymi bohaterami (dwóch nastolatków )wyruszyliśmy w spontaniczną podróż – wielką wakacyjną przygodę, która pozostanie w pamięci chłopaków już na zawsze…. Ta opowieść o narodzinach przyjaźni, dorastaniu oraz szukaniu własnej tożsamości nagrodzona  została przez Europejską Akademię Filmową 2017 w kategorii Najlepszy Film Młodzieżowy. Film był produkcji niemieckiej mieliśmy więc okazję posłuchać j.niemieckiego i zwiedzić wschodnie Niemcy.

Nasz wyjazd uważamy za bardzo udany!

                                                                                                                       Uczniowie klas VII