Klasy szóste w kopalni soli w Wieliczce

3.06.2022r. wczesnym rankiem wybraliśmy się wraz z wychowawczyniami i p. T. Stolarczykiem do Wieliczki. Po przybyciu czekał już na nas p. przewodnik, z którym udaliśmy się  do Zamku Żupnego. I tak rozpoczęła się nasza przygoda z NaCl.

Rejon wielicki zaliczany jest do najstarszych w Europie miejsc pozyskiwania soli. Na wystawie archeologicznej  można było prześledzić rozwój produkcji soli od neolitu, aż po wieki średnie, podziwiając przy tym m.in. jedyny w Polsce puchar warzelniczy kultury łużyckiej z epoki brązu. Podziwialiśmy też Salę Gotycką nazywaną w przeszłości „Izbą Grodzką” –  to najbardziej reprezentacyjna komnata Zamku Żupnego o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze. Najbardziej podobały się nam  ,,Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, pochodzące z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, będące  przykładami sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów takich jak kości, kamienie, masa perłowa.

Na Zamku Żupnym uczestniczyliśmy też w  warsztatach „Sól na zdrowie”. Czy sól jest niezdrowa? Jakie sole możemy spotkać w naszych sklepach? Co powinniśmy jeść, aby być zdrowym? Na te i inne pytania  poznaliśmy  odpowiedzi na tych warsztatach. Rozpoznawaliśmy wiele pachnących ziół, które możemy używać w swojej kuchni.

Następnie kolejny przewodnik zabrał nas do Kopalni Soli. Musieliśmy pokonać ogromną liczbę schodów. Im niżej schodziliśmy tym było coraz chłodniej. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac  w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi.

Kolejnym punktem naszej podziemnej wędrówki było Muzeum Żup Krakowskich – muzeum założone w 1951 roku z inicjatywy profesora szkoły średniej w Wieliczce, Alfonsa Długosza; narodowa instytucja kultury. Muzeum mieści się w nieczynnej części jednej z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej (Żupa krakowska). Prezentuje historię górnictwa soli, rozwój techniki kopalnianej, dzieje przemysłu solnego i historię miasta Wieliczka. Zbiory muzeum liczą ok. 20 tys. eksponatów. Muzeum wraz z całą kopalnią zostało wpisane w roku 1978 przez UNESCO na pierwszą Międzynarodową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego.

Po wyjściu z kopalni udaliśmy się na Rynek , gdzie spróbowaliśmy pysznych lodów u Makłowicza.

Zrelaksowaliśmy się w Tężni Solankowej gdzie delikatnie szumi woda, spływająca po gałązkach tarniny, a w powietrzu unosi się solna mgiełka. Tam ukoiliśmy zmysły, zaczerpnęliśmy powietrza o właściwościach morskiej bryzy.

Zmęczeni , ale bardzo zadowoleni , zaopatrzeni w różne pamiątki wyruszyliśmy w drogę powrotną!

                                                                                                                                          Uczniowie klas szóstych