MECZE nie piłkarskie a MATEMATYCZNE

6 grudnia to czas prezentów. Kto nie wierzy w Świętego Mikołaja, może zacznie .. Ale od początku.

W tym roku szkolnym nasza szkoła zgłosiła udział w Meczach Matematycznych Matematycznej Ligi Mistrzów dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. To projekt realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Mecze matematyczne są rodzajem drużynowych konkursów matematycznych, które dostarczają dużo zabawy, rozrywki umysłowej oraz pozytywnych emocji.

Pierwszym etapem były rozgrywki indywidualne na etapie szkolnym. Było ogromne zainteresowanie, dużo stresu, ale też zabawy z matematyką. Następnie odbyły się rozgrywki 2. etapu. Sześcioosobowa drużyna z naszej szkoły zagrała „na boisku matematycznym” o udział w kolejnym etapie. Boiskiem był test składający się z 20 zadań i nieubłagany czas… Okazało się, że poradziliśmy sobie z zadaniami 18:2, a czas był naszym sprzymierzeńcem. Z 39 drużyn osiem najlepszych, w tym także MY, przeszło do następnego etapu. 18 maja, ponownie „boisko” zadań, czas i rywale – drużyna przeciwna wyłoniona drogą losowania. Ponownie mecz należał do nas. Znaleźliśmy się wśród czterech drużyn walczących o półfinał. Tym razem odwiedziliśmy „boisko” Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i rozegraliśmy Mecz Matematyczny z przeciwnikami, los ponownie się do nas uśmiechnął. Zakwalifikowaliśmy się do finału.

15 czerwca – FINAŁ. „Boisko” – sale wykładowe Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przeciwnicy, godni rywale, piłka w postaci losowych zadań i czas… 3 minuty na rozwiązanie, a następnie prezentacja zadań. Obroniliśmy piłkę wiedzą, ambicją, wspaniałą prezentacją zadań i … wygraliśmy. Jako drużyna w składzie: Martyna, Patryk, Maja, Kinga, Emil i Jakub zajęliśmy I miejsce Meczów Matematycznych w ramach Matematycznej Ligi Mistrzów. Gratulacje!!!

Wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w realizację tego projektu w naszej szkole serdecznie dziękuję. Myślę, że w przyszłym roku rozszerzymy działania Matematycznej Ligi Mistrzów.

Życzę wszystkim udanych wakacji z …matematyką. Pamiętajcie! To Królowa Nauk i jest wszędzie😊

Szkolny Koordynator Meczów Matematycznych

Edyta Wójcik – Nosol

PS

Aha, wracam jeszcze do tematu Świętego Mikołaja. To właśnie 6 grudnia rozpoczęliśmy przygodę z Meczami Matematycznymi, po to, aby w czerwcu stanąć na podium. Ale czy to prezent od św. Mikołaja? Czy raczej  wspaniali uczniowie naszej szkoły, ich pasje, zainteresowania, chęć do działania, zaangażowanie? Myślę, że odpowiedź jest oczywista!

Pozdrawiam wszystkich Pasjonatów Matematyki!