Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Oddziałach Przedszkolnych

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W tym roku w naszym Przedszkolu ten dzień obchodziliśmy również 21 lutego.

Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie. Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę uchodzi za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata.

Podczas zajęć dzieci ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język,próbowały wymawiać trudne „łamacze językowe”, odgadywały zagadki słowne i obrazkowe.

Mimo, że mieszkamy w Polsce to w różnych rejonach naszego kraju wyrazy wymawiamy inaczej , dzieci  dowiadywały się jak przedmioty są nazywane w innych gwarach np. ziemniaki , kartofle, pyry,grule.Przygotowane zabawy językowe podejmowane były przez dzieci z dużym zaangażowaniem, podczas zajęć panowała życzliwa atmosfera i pozytywne relacje w grupie. Uświadomiono dzieciom, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie.
Dbałość o język polski powinna towarzyszyć nam nie tylko w dniu jego święta. Każdy Polak, mały czy duży, powinien dbać o piękno i poprawność swoich wypowiedzi. Nasze przedszkolaki już to wiedzą!

Paulina Manikowska