Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony 21 lutego, w naszym Przedszkolu miał na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Głównym celem naszych działań w przedszkolu było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Dzieci wzięły udział we wspólnych zajęciach. Przedszkolaki odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, rozmawiały na temat stosowania zwrotów grzecznościowych, układały puzzle znanych bajek na tablicy interaktywnej. Ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne  „łamańce językowe”. W tym dniu przedszkole odwiedzili również uczniowie z kl. I b i przeczytali dzieciom z zerówki kilka krótkich bajeczek. Na koniec każde dziecko wykonało swoją pracę plastyczną pt. „Moja ulubiona bajka”. Była też słodka niespodzianka, a dla każdego uczestnika wspólnych zabaw językowych Dyplom Przyjaciela Książek i Języka Ojczystego.

Agnieszka Kmiecik