Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca  został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku  Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Choć w tym roku nie mamy możliwości upamiętnienia tych Bohaterów w sposób, który w tradycji szkoły już od wielu lat istniał, to nadal pamiętamy o tym szczególnym dniu.

W tym roku część uczniów naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „ Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” organizowanym przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego . Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i chęć upamiętnienia postaci Żołnierzy Niezłomnych. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu.

Mariola Radomska