Nasza Biało – Czerwona

W samym sercu Europy,
Żyją nasi rodacy.
Z flagą biało–czerwoną,
Bo to przecież Polacy(….)
Jolanta Wybieralska

Flaga biało – czerwona, jako jeden z symboli narodowych  była motywem przewodnim  akademii, z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  i  Święta Konstytucji 3 Maja,  które odbyły się w dniu 30.04.2021r, w  oddziałach przedszkolnych (z powodu obostrzeń pandemicznych, każda grupa miała akademię  w swojej sali).

Dzieci podczas występów pięknie recytowały wiersze o charakterze patriotycznym, o swojej ukochanej Ojczyźnie,  stolicy, miastach,  symbolach narodowych i najdłuższej rzece Wiśle. Z  wielkim przejęciem i dumą zaśpiewały hymn Polski – „Mazurka Dąbrowskiego” , przyjmując przy tym właściwą postawę.

Wcześniej na zajęciach w swoich grupach poznały znaczenie najważniejszych symboli narodowych tj.: flagi , godła i hymnu państwowego.  Oglądały filmy edukacyjne  m. in.: „Polak Mały” , wykonywały chorągiewki i emblematy z godłem  itp. Dzieci starsze poznały historię uchwalenia 230 lat temu  Konstytucji 3 Maja  i jej znaczenie dla  narodu polskiego.

Dowiedziały się, że biało – czerwoną flagę spotykamy wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla nas –  Polaków. Wywieszamy ją na urzędach, szkołach, domach, żeby uczcić święta państwowe i ważne imprezy sportowe. Okazujemy w ten sposób miłość do naszej Ojczyzny. Flagę otaczamy wielką czcią i szacunkiem pamiętając, że „… nie wolno nigdy flagi pobrudzić, nie wolno podrzeć, ani wyrzucić.”

Te wszystkie działania były swoistą lekcją patriotyzmu dla dzieci.  A  wiersz Wł. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”  zaczynający się słowami : – Kto Ty jesteś? –  Polak mały(…), jeszcze bardziej utrwalił się w pamięci naszych przedszkolaków.

                                                                                                               J. Karasińska