Niezapomniane wrażenia przedszkolaków po spektaklu pantomimy

Dzieci z oddziałów III, IV i VI,  w dniu 13 kwietnia 2015r. uczestniczyły w spektaklu „Pan Bam i Ptak Agrafka” A. K Sielskiego  w reżyserii  B. Ostapczuka w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś”  w Kielcach.

Tytułowy Pan Bam wiódł samotne , ale całkiem wesołe życie. Dzięki umiejętności rozśmieszania, każdego dnia poprawiał humor sobie i innym. Pewnego razu spotkał Agrafkę – ptaka ze złamanym skrzydłem. I zaprzyjaźnił się z nią od pierwszego wejrzenia.  Zabrał Agrafkę do domu, otaczał  ją troskliwą opieką. Od tej pory wspólnie spędzali czas i cieszyli się swoim towarzystwem. Los spłatał im figla – Agrafka zgubiła się na zatłoczonym, gwarnym festynie.  Zrozpaczeni przyjaciele szukając się nawzajem, trafili do zaczarowanej krainy – labiryntu, w której przechodząc przez kolejne drzwi znajdują się w różnych dziwnych i zaskakujących miejscach. A gdy wreszcie odnajdują drogę do siebie, radość ze spotkania zastępuje smutek i tęsknotę.

Dzieci po raz pierwszy obejrzały spektakl pantomimiczny. Mogły się przekonać, że całą akcję można przedstawić bez słów, sugestywną ekspresją ciała, wyrazistą mimiką, czytelnym gestem i ruchem aktora. Całości dopełniły przepiękne kostiumy i muzyka oraz gra świateł. Dzieci oglądały spektakl jak „zaczarowane” . Wzbogaciły swoją wyobraźnię i wrażliwość estetyczną i emocjonalną.

To były niezapomniane wrażenia  dla przedszkolaków. Na chwilę przeniosły się w krainę ciszy (pomimo muzyki w tle), gdzie każde na swój dziecięcy sposób mogło przeżyć  akcję opowieści o przyjaźni, tęsknocie, radości z przebywania z bratnią duszą.

 Wielkie brawa dla „Kubusia” za  taki rodzaj przekazu skierowany do najmłodszych.

Janina Karasińska