Nietypowa lekcja ortografii

Pisząc tekst, należy nie tylko dbać o jego wartość merytoryczną, ale także o  poprawną pisownię pod względem ortograficznym. Niestety, ortografia jest „zmorą” większości uczniów. Powodzenie w jej nauce zależy przede wszystkim od aktywności i chęci. Walkę o „odczarowanie” ortografii podjęli aktorzy z Agencji artystycznej PRO-ART-KRAK: pan Wojciech Habela i pan – Jacek Lecznar, którzy 22 maja 2018 roku przyjechali do naszej szkoły z programem pt.: „Ortografia polska. Zbiór podstawowych zasad poprawnej pisowni.” Okazało się, że ortografia też może być doskonałym tematem spektaklu teatralnego.Aktorzy w zabawy sposób przedstawili uczniom podstawowe zasady ortograficzne. Przygotowali śmieszne scenki, rymowane wierszyki, a także piosenki. Uczniowie mieli okazję  wykazać się wiedzą – kilku z nich zostało zaproszonych na scenę, gdzie musieli poprawnie uzupełnić literki w wyrazach z trudnością ortograficzną.

Znakomita dykcja aktorów, gesty, mimika i ich energia sprawiły, że nikt się nie nudził. Dzieci, młodzież -szczególnie te młodsze – żywo reagowały na żarty aktorów i chętnie odpowiadały na zadawane przez nich pytania. W trakcie przedstawienia nasi wychowankowie usłyszeli, a także zobaczyli (dzięki trzem tablicom) wiele wyrazów, których pisownia sprawia im trudność.

My – polonistki żywimy głęboką nadzieję, że ta nietypowa lekcja języka polskiego na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Monika Dudkiewicz