Zadania logopedy szkolnego:

1. Logopeda organizuje pomoc logopedyczną na terenie szkoły.
  2. W zajęciach terapii logopedycznej uczestniczą dzieci wyłonione w wyniku przesiewowych badań mowy w oddziałach przedszkolnych oraz dzieci zgłaszane indywidualnie przez rodziców i nauczycieli z oddziałów szkolnych .Terapia logopedyczna w większości przypadków prowadzona jest indywidualnie z każdym dzieckiem. Program zajęć dostosowany jest do możliwości psychofizycznych dziecka i na bieżąco modyfikowany w miarę postępów w terapii.  Zajęcia logopedyczne z dzieckiem trwają od 20 do 40 minut.
  3.  Podczas zajęć logopedycznych usuwane są wszelkie zburzenia komunikacji językowej oraz przezwyciężane są problemy uczniów mających kłopoty z mówieniem.
  4.  Do najczęściej spotykanych zaburzeń wymowy u dzieci w przedszkolu i szkole należą:
    • opóźnienia rozwoju mowy i języka
    • dyslalie
    •  jąkanie
    •  zaburzenia o podłożu neurologicznym
  1. Terapia logopedyczna obejmuje ćwiczenia korekcyjne w zależności od rodzaju i stopnia zaburzeń wymowy. Oprócz ćwiczeń wspomagających artykulację i ćwiczeń oddechowych proponowane są ćwiczenia i zabawy stymulujące rozwój językowy dzieci, ułatwiające mówienie, czytanie i pisanie.
  2.  Zaangażowanie rodziców i systematyczne powtarzanie ćwiczeń w domu przyspiesza terapię dziecka.

Rodzicu, pamiętaj, to Ty  odpowiadasz za rozwój mowy Twojego dziecka. Jeśli masz obawy, że nie mówi  ono prawidłowo, skonsultuj je z logopedą.

Możliwość umówienia się w godzinach popołudniowych.

Informacje kontaktowe:

Renata Jamorska