Ogólnoszkolna akcja profilaktyczna pod hasłem: „Zdrowie to nie wszystko, ale wszystko jest niczym zdrowie”

W lutym i marcu w Gimnazjum w Pierzchnicy w ramach akcji na temat zdrowia odbyły się następujące działania:

• konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy pt.,, Strażnik zdrowego stylu życia”.
  • IMG_3453 IMG_3454 IMG_3455 IMG_3456 IMG_3457 IMG_3458 IMG_3459 IMG_3460

W konkursie wiedzy najwyższe wyniki uzyskały: 1. Izabela Zielińska kl. I b, 2. Martyna Piwowar kl. II a, 3. Katarzyna Dziedzic kl. IIb,

• wykonanie broszur i ulotek na temat zdrowego stylu życia propagujących zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem,
  • dyskusja na temat zdrowia ( zajęcia wychowania do życia w rodzinie ) w oparciu o prezentacje wykonane przez uczniów.

Na podsumowanie akcji odbył się apel profilaktyczny pt. ,, Spójrz na swoje życie – życie ma taki sens jaki mu nadamy! ”, który przygotował Szkolny Teatr Profilaktyczny.

Podczas przedstawienia zwrócono uwagę na takie zagadnienia jak : problem odnalezienia swojego miejsca w życiu, w grupie rówieśniczej, wolność od nałogów jako wartość do osiągnięcia, przeciw stereotypom – walka z mitami ( zaprezentowano 8 mitów o pracy umysłu), akceptacja samego siebie, zwiększanie poczucia własnej wartości poprzez rozwijanie samoświadomości. Podkreślono jak ważne na co dzień jest przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia ( scenka pt. ,,Sąd nad niezdrowym jedzeniem”, zachęcanie do : aktywnego wypoczynku,  różnych form ruchu, umiejętnego stosowania technik relaksacyjnych).

Na zasadzie kontrastu przedstawiono sylwetkę iPokurcza – ofiary nadmiernego używania komputera, smartfona, tabletu, telefonu komórkowego.

Lekarze podkreślają, że iPokurcz to człowiek niosący przez życie cyfrowy krzyż, męczennik nowoczesności – pokrzywiona ofiara sieciowego nałogu, który zastępuje realne życie i kradnie zdrowie.

IMG_3445 IMG_3431 IMG_3433 IMG_3434 IMG_3437 IMG_3441 IMG_3429 IMG_3425 IMG_3424 IMG_3422 IMG_3421 IMG_3420

Ponadto uczennice klas trzecich wraz z nauczycielem biologii uczestniczyły w lekcji otwartej na temat : ,, Edukacja żywieniowa dzieci i młodzieży szansą rozwoju prawidłowych zachowań żywieniowych”, która odbyła się w Zespole Szkół nr 3 w Chmielniku ( prowadził dr inż. Robert Gajda).

Podczas tych zajęć odbył się konkurs wiedzy o żywieniu , w którym brali udział przedstawiciele zaproszonych szkół gimnazjalnych ( naszą szkołę godnie reprezentowały  Natalia Rosikoń oraz Monika Wójcik).

Gimnazjum w Pierzchnicy otrzymało certyfikat za zaangażowanie i udział w programie edukacyjno – badawczym ,, Mądre żywienie, zdrowe pokolenie” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Dietetyki.

Róbmy więc wszystko, abyśmy zdrowi i weseli byli.

Śmiejmy się jak najczęściej, nie denerwujmy się bule czym.

Optymistycznie patrzmy na świat.

Bądźmy dla siebie wyrozumiali i mili.

Dążmy do tego, aby być szczęśliwymi!

Zespół ds. Profilaktyki