Ósmoklasiści na spotkaniu

Dnia 30 października 2019r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w „VIII Spotkaniu z kinem o żydowskich wątkach im. Andrzeja Koziei”, które odbyło się w Domu Kultury w Chmielniku. Organizatorem tegoż filmowego spotkania był Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

Na wstępie Pani dyrektor ośrodka bardzo serdecznie przywitała uczestników, wśród których znaleźli się również uczniowie szkół ponadpodstawowych z Chmielnika, Nowin i Chęcin. Kolejno pan Jarek Jaskólski – filmoznawca przeprowadził wartką rozmowę ze znakomitym aktorem filmowym  i teatralnym oraz producentem filmowym – Bartłomiejem Topą. Zagrał on setki niezapomnianych ról, w tym obsypanym nagrodami „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego, „Domu Złym, „Królu życia”, „Szpilkach na Giewoncie”, „Moim biegunie”, „Letnim przesileniu” i w wielu innych.

Dowiedzieliśmy się, iż pochodzi on z Nowego Targu, jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pan Topa opowiadał o swojej wielkiej miłości, jaką jest kino. Przybliżył nam własne spojrzenie na świat, gawędził o ciekawych wydarzeniach z życia zawodowego. Ponadto odpowiadał na pytania słuchaczy, spowiadając się między innymi z tego, czy jest osobą uzależnioną, która z ról sprawiła mu największą trudność.

W dalszej części spotkania obejrzeliśmy film polsko – niemieckiej koprodukcji pt. „Letnie przesilenie”, który powstał w 2014 r., a na ekrany naszych kin trafił dwa lata później. Akcja filmu rozgrywa się na ziemiach polskich w trakcie II wojny światowej i prezentuje historię przyjaźni młodego żołnierza niemieckiego i  polskiego chłopca (pracownika kolei). Niewątpliwie jego narracyjną linią przewodnią jest proces dojrzewania bohatera Romka i Guida. Motywacje głównych bohaterów w filmie są czytelne i zrozumiałe, a my współcześni widzowie dostrzegliśmy w projekcji  „dobrego Niemca”, zwyczajnego młodego mężczyznę, który chciał prowadzić normalne życie, bawić się i romansować, a nie interesować się polityką – Hitlerem, wcale nie miał ochoty walczyć ani zabijać. Wojna, która wybuchła ni z tego ni z owego, zmusiła go  jednak do działania wbrew sobie.

Film wywarł na nas ogromne wrażenie, gdyż przedstawia on młodych ludzi, których beztroska brutalnie została przerwana przez II wojnę światową. Gdyby bohaterowie filmu spotkali się we współczesnych czasach, to przyjaźń ich zapewne by przetrwała i owocnie się rozwijała!

                                                                                                              Sylwia Bochenek