Piątoklasiści w Centrum Kultury w Chmielniku

W dniu 28 października 2019 roku uczniowie klas 5 naszej szkoły wraz z opiekunkami: Panią Teresą Rokicką i Panią Anną Szrek, wybrały się do Centrum Kultury w Chmielniku. Celem wycieczki był udział w „VIII Spotkaniu z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei”. W wydarzeniu tym wzięło udział około 200 uczniów ze szkół w Chmielniku, Dymin, Pierzchnicy i Piotrkowic.

Przedstawienie zaczęło się od warsztatów, które przeprowadziła pani Ewa Lubacz – aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”  w Kielcach. Pani Ewa przeprowadziła z nami rozgrzewkę aktorską, następnie braliśmy udział w zabawie na scenie, polegającej na budowie żywych pomników: Radości, Smutku, Zdumienia. Potem rozmawialiśmy o różnicach w byciu dzieckiem
i dorosłym oraz odpowiedzialności z tym związanej. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy historii o Januszu Korczaku – nauczycielu i wychowawcy, który wraz ze swoimi wychowankami poniósł śmierć w obozie zagłady. Następnie obejrzeliśmy film Wandy Jakubowskiej pt. „Król Maciuś I”. Film został nakręcony na podstawie książki Janusza Korczaka pod tym samym tytułem. Opowiada o dziecku, które mimo młodego wieku zostało królem. Maciuś powołał sejm dzieci, w którym uchwalono prawo, zgodnie z którym dorośli zamienili się z dziećmi rolami. Na podstawie fałszywych oskarżeń król Maciuś I został skazany na śmierć, od której uratowali go poddani.

Udział w tym wydarzeniu był bardzo pouczający. Bardzo poruszyła nas historia o Januszu Korczaku. Zachęcam innych do udziału w podobnych wydarzeniach oraz do obejrzenia filmu, ponieważ wiele można się dzięki temu nauczyć.

                                                                                                                  Szymon Garlicki kl.Va