Pierwszoklasiści poznają region świętokrzyski

Dnia 6 czerwca 2019 r. uczniowie klas pierwszych udali się na zasłużoną wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, którą rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad bezpiecznego zachowania się w czasie jazdy  autobusem i meleksem, poruszania się po drodze oraz bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Pierwszym punktem naszej wyprawy była Osada Średniowieczna  w Hucie  Szklanej.  Dzieci spotkały się z jej mieszkańcami – osadnikami: rymarzem, zielarką, tkaczką, garncarką, cieślą, szewcem i kowalem. Poznały ich profesje,  oraz dowiedziały się jak wyglądało codzienne życie i chaty w czasach średniowiecza.
Następnie udaliśmy się do w Pierniczkowego Dworu na zajęcia, które miały na celu przybliżenie dzieciom tradycji oraz historii związanej z pieczeniem pierników. Część teoretyczna obejmowała krótką opowieść o historii piernikowego ciasta  oraz część praktyczną – robienie własnych pierniczków. Każde dziecko w specjalnym stroju przystąpiło do działania. Z kawałka ciasta, które zgodnie z tradycją zostało przez instruktorów wcześniej przygotowane, dzieci poprzez ugniatanie, wałkowanie i wyciskanie specjalnymi, drewnianymi foremkami tworzyły  różne  kształty piernikowych ciasteczek. Po ułożeniu na blachach  pierniczki piekły się w piecu, a dzieci  w tym czasie uczestniczyły w zabawach. Na zakończenie warsztatów należało rozpoznać i posmakować własne pierniki.
Kolejna niespodzianka jaka czekała na dzieci to wjazd meleksem na Św. Krzyż, gdzie zwiedzały Sanktuarium z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.Drogę powrotną do Szklanej Huty przeszliśmy spacerkiem – szlakiem ŚPN.
Największą i ostatnią atrakcją wyprawy była wizyta w „Babyjagowie”. Już u progu wioski, dzieci przywitały czarownice, które opowiedziały o tej niezwykłej krainie. Zobaczyliśmy: jaskinię zbója Madeja, domek Jasia i Małgosi, chatkę Baby Jagi oraz tunel strachu. Po zwiedzaniu był czas na zabawę na dużym placu, na terenie kompleksu.  Bajkowy świat musieliśmy jednak pożegnać, bo nadszedł czas powrotu do szkoły, gdzie na dzieci czekali już rodzice. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie: B.Miszczyk, A.Figiel  i K.Powałka.

                                                                                                        B. Miszczyk