Pierwszy Dzień Wiosny

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przywitali Pierwszy Dzień Wiosny, jedni ten dzień spędzili w szkole biorąc udział w konkursach przygotowanych na ten dzień inni wyjechali na wycieczki. Oto jak poszczególne klasy spędziły ten dzień:

KLASY CZWARTE

Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Klasom czwartym w tym dniu zorganizowano wyjazd do kina i do Parku Trampolin. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie i p. Agnieszka Wójcik. Wycieczka rozpoczęła się od seansu „Mia i biały lew”. Był to film familijno-przygodowy o przyjaźni, zaufaniu, lojalności, zaangażowaniu i determinacji. Czwartoklasiści mogli się przekonać o tym, że w młodych ludziach, drzemie ogromny potencjał, żeby zmieniać świat i uczynić go lepszym. Film uświadamia każdemu jak ważna jest ochrona zwierząt, żyjących na wolności, lwów również. Dużą zaletą filmu była jego autentyczność. Po obejrzanym filmie uczniowie podjęli dyskusję o tym, jakie jest znaczenie człowieka w przyrodzie i jak wielki mamy wpływ na to, jak ta przyroda wygląda.

Kolejnym punktem wyjazdu był Park Trampolin FlySky. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczniom klas czwartych wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczniowie korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Po godzinnych szaleństwach w Parku Trampolin, zmęczeni, ale niezwykle zadowoleni,  uczniowie wrócili pod szkołę i rozjechali się do domów.

Wychowawcy klas czwartych

KLASY ÓSME

Uczniowie klas VIII wraz z wychowawcami oraz p. Piotrem Makuchem przywitali wiosnę spacerem po Rezerwacie Przyrody “Kadzielnia”. Pogoda dopisała, co umożliwiło godzinną wędrówkę. Ósmoklasiści  podziwiali z punktów widokowych panoramę Kielc oraz najnowocześniejszy amfiteatr w Polsce. Następnie po miło spędzonym przedpołudniu udali się do kina Helios na film pt. “Kiedy się pojawiłaś”. Film ten ukazuje historię skłonnego do hipochondrii pracownika lotniska, który mierzy się ze swoimi lękami. Pewnego dnia poznaje on nieuleczalnie chorą dziewczynę, która prosi go o pomoc w spełnieniu rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią. Uczniowie oglądali film z zaciekawieniem, a historia w nim ukazana dogłębnie ich poruszyła, co skłoniło ich do dyskusji po seansie.

KLASY TRZECIE GIMNAZJUM

Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Kieleckim Park Technologicznym. W Energetycznym Centrum Nauki odbyliśmy warsztaty Ramię w ramię z robotem – Dash I dot. Mieliśmy okazję sprawdzić jak dwa zdolne roboty współpracują ze sobą przy wykonywaniu zadań, reagują  na swoją obecność i na wydawane im polecenia. Uczyliśmy roboty zmieniać kolory, uśmiechać się i reagować na ruch, aby dowiedzieć się, czym są polecenia warunkowe i jak wykorzystać je w praktyce. Następnie rozbudowywaliśmy je o dodatkowe elementy i przekonaj się do czego jeszcze zdolne są roboty.

Po warsztatach odbyliśmy wędrówkę po ekspozycji ECN która opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Tutaj znajduje się między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni.

Ekspozycja obejmuje trzy strefy wystawy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”   i pozwala na przekonanie się o tym Czy woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała?  Jak powstaje paliwo do samochodu? Skąd bierze się ropa naftowa?  Dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem? Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę? Wygraj wyścig z prądem…

Po wizycie W Energetycznym Centrum Nauki obejrzeliśmy w kieleckim kinie Helios wyreżyserowany przez Petera Hutchingsa film „ Kiedy się pojawiłaś”  To słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu i pierwszej miłości, na które swój cień rzuca śmierć. Opowiedziana w nim historia została zainspirowana filmem dokumentalnym o umierającej na raka szesnastolatce.  Calvin (Butterfield) zmaga się ze skłonnością do hipochondrii. Będzie jednak musiał przezwyciężyć swoje lęki, gdy spotka nieuleczalnie chorą Skye (Williams). Dziewczyna ma plany, które chce zrealizować przed śmiercią i przekonuje Calvina, by jej w tym pomógł. Przyjaźń z ekscentryczną nastolatką zmieni chłopaka już na zawsze.

Uczniowie klas III gimn.

KLASY SZÓSTE I SIÓDME

Dzień Wagarowicza uczniowie klas szóstych i siódmych spędzili w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach.

Wycieczkę rozpoczęli bardzo aktywnie, spędzając czas w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. W tej nietypowej przestrzeni przeznaczonej do naukowej zabawy, rekreacji i twórczego relaksu uczniowie poznali wiele urządzeń. Znajdują się tutaj: siłownia dla spragnionych ćwiczeń i wyzwań ruchowych, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, trampolina oraz karuzela napędzana w zupełnie nietypowy sposób. Wszystkie stanowiska posiadają merytoryczną oprawę – opisy oraz ciekawostki naukowe.

Głównym celem wycieczki był udział w warsztatach programowania. Uczniowie poznali ciekawy rodzaj robotów. W trakcie zajęć szóstoklasiści i siódmoklasiści zapoznali się z możliwościami kolorowego duetu Dash i Dot, tym samym zostali wprowadzeni w świat robotyki i programowania. Najciekawszym okazało się przeprowadzenie eksperymentu umożliwiającego pokazanie możliwości Dasha i Dota.

Równie ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie ekspozycji ECN, która opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Uczniowie znaleźli tutaj między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni – i nasi dali radę je uruchomić? Bo kto, jak nie my…. Nie zabrakło również śmiałków, którzy pokonując grawitację przepompowywali wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni.

Odwiedzając Energetyczne Centrum Nauki przeżyliśmy prawdziwą przygodę, na miarę wrażeń Dnia Wagarowicza czyli Pierwszego Dnia Wiosny.

Opiekunowie wycieczki