Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca uczniowie klas drugich Gimnazjum pod opieką p. Sylwii Bochenek, p. G.Tajer p. A.Skuza oraz p.S.Gwadowskiego odwiedzili siedzibę Starostwa Powiatowego w Kielcach Głównymi założeniem wycieczki było zapoznanie się z zadaniami realizowanymi przez Starostwo Powiatowe oraz zwiedzenie siedziby Starostwa.

Po starostwie wycieczkę oprowadzała pani Małgorzata Socha, naczelnik Wydziału Obsługi Infrastruktury, która przybliżyła młodzieży funkcjonowanie samorządu powiatu i pracę urzędu.

Rejestracja samochodów, pozwolenia na budowę czy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – te sprawy można załatwić w starostwie. Projektując budynek urzędu, chcieliśmy jak najbardziej ułatwić poruszanie się klientowi po nim. Dlatego na najniższych poziomach znajdują się wydziały, które mieszkańcy powiatu najczęściej odwiedzają – tłumaczyła Małgorzata Socha.

Uczniowie zwiedzili gabinet starosty oraz salę audytoryjną, gdzie odbywają się sesje Rady Powiatu w Kielcach.

Następnie uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się pracy ważnego wydziałów starostwa -Wydziału Komunikacji i Transportu. Obserwowali jak wygląda elektroniczny system kolejkowy w tym wydziale.  Szczegółowych informacji na temat pracy wydziału udzielał naczelnik wydziału Komunikacji pan Henryk Stróżecki.

Wycieczka okazała się bardzo interesująca. Dzięki tej wizycie uczniowie wzbogacili się o wiedzę o tym, jak dużą rolę w życiu społecznym pełni Starostwo Powiatowe.

Informacja o naszej lekcji obywatelskiej znajduje się również na stronie internetowej Starostwa.

Samorządy klas drugich

Uczniowie klas siódmych i trzecich gimnazjum pierwszego dnia wiosny przed wyjazdem do kina przeszli się częścią szlaku spacerowego po rezerwacie przyrody nieożywionej „Wietrznia”. W rolę przewodnika, po jednej z najważniejszych atrakcji na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, wcielił się pan Paweł Ślusarczyk, który w bardzo przystępnym dla nas języku opowiedział o walorach tego rezerwatu skalnego. Kamieniołom ten nosi imię zasłużonego badacza Gór Świętokrzyskich, geologa Zbigniewa Rubinowskiego, utworzono go 4 listopada 1999 roku. Chroniony obszar obejmuje powierzchnię 17,95 ha. Od 1893 roku wydobywano tutaj wapienie i dolomity na produkcję wapna oraz jako kamień budowlany i tłuczeń drogowy. W 1974 roku zaprzestano eksploatacji surowca. W południowo-wschodniej części rezerwatu zlokalizowane jest Centrum Geoedukacji.

Rezerwat Wietrznia jest doskonałym miejscem spacerowym o każdej porze roku, o czym mieliśmy okazję się przekonać. Z licznych tablic można było dowiedzieć się wielu informacji na temat przeszłości geologicznej terenu obecnych Kielc. Natomiast z punktów widokowych obserwowaliśmy doskonałe panoramy Gór Świętokrzyskich.

SU klas trzecich

Na zakończenie pierwszego dnia wiosny wszyscy uczniowie biorący udział w wyjeździe spotkali się w kinie Helios, w którym obejrzeliśmy niezwykle wzruszający film kina familijnego „Cudowny chłopak „ film zrealizowany na podstawie bestsellera „Twarzą w twarz ze światem”

Film to historia chłopca który urodził się z licznymi deformacjami twarzy, chłopca który znaczną część dotychczasowego życia spędza w szpitalach. Nad dotychczasową edukacją czuwała matka chłopca. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia jednak, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz dziwadłem. Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, jedna pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.

W tle głównego wątku twórcy filmu serwują doskonałą lekcję na temat przyjaźni , miłości i wyzwań które stają przed rodzicami zmagającymi się z chorobą dziecka.