Powitanie wiosny w przedszkolu

Naplotkowała sosna,
że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
„Przyjedzie pewnie furą”.
(…)
A wiosna przyszło pieszo –
Już kwiaty z nią się śpieszą,
Już trawy przed nią rosną
I szumią: „Witaj wiosno!”.

                               Jan Brzechwa

W naszym  przedszkolu  przygotowania  do  powitania  wiosny  zaczęły  się  kilka  dni  wcześniej.  Zmieniła  się  dekoracja przedszkola  z  zimowej  na  wiosenną. W  salach  zazieleniły  się  kąciki  przyrody. Przedszkolaki z zapałem brały udział w tworzeniu słomianej kukły Marzanny – symbolu odchodzącej Zimy. Wykonały także gaik- maik – symbol Wiosny. Wiosenną gałązkę  ozdobiły kwiatkami z papieru  i  kolorowymi bibułkami. Nie  zabrakło  również  prac  plastycznych,  dotyczących  pierwszych  zwiastunów  wiosny.

21.03.2022r.  wszystkie oddziały przedszkolne zebrały się, aby przejść w wiosennym korowodzie ulicami Pierzchnicy. Dzieci pięknie prezentowały się w kwiatowych opaskach na głowach i w kolorowych strojach. Z naszą Marzanną i gaikiem-maikiem udaliśmy się nad strumyk, by symbolicznie pożegnać zimę i uroczyście powitać wyczekiwaną przez nas nową porę roku – WIOSNĘ.

Nad niewielką wodą dzieci wyrecytowały fragment wiersza: „Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno, w wodę Cię wrzucamy, bo Wiosnę witamy!…”. Ze względów ekologicznych  nasze Marzanny nie były jednak topione, ale palone. Kiedy Marzanna została spalona, wszyscy radośnie zaśpiewali piosenkę:

„Maszeruje wiosna a ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło. Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat gdy go w górę wznosi zielenieje świat!”

Uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola, a pogoda w tym dniu niesamowicie nam sprzyjała. Promienie słoneczne i bezchmurne niebo towarzyszyły nam przez cały dzień.

                Izabela Müller-Idzik