Powrót do przeszłości

31 maja uczniowie klas II a i II b wraz z wychowawcami oraz rodzicami: p. Moniką Piras, p. Martą Sułkowską oraz p. Sławomirem Rożkiewiczem udali się na wycieczkę do Huty Szklanej.  Ta niewielka miejscowości w gminie Bieliny to Średniowieczna Osada, w której czas cofa się o kilka stuleci. Gdy tylko przekroczyliśmy bramę Osady poczuliśmy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość.

Wioska została wybudowana na działce o powierzchni ok. 1,63 ha. W Osadzie zlokalizowane są drewniane chatki z XII/XIV w. które w interaktywny sposób ukazują życie Słowian i ich pracę. Na każdym stanowisku można zapoznać się z innym rzemiosłem i wcielić się w rolę słowiańskiego rzemieślnika tj. garncarza, tkacza, kowala, zielarkę czy rymarza.

Aby poznać jak wyglądała praca w czasach średniowiecza  uczniowie uczestniczyli w warsztatach garncarskich- dziewczynki i kowalskich- chłopcy, z których przywieźli samodzielnie wykonaną pamiątkę.

Wych: Mariola Ksel

Dorota Kielesińska