Poznajemy naszą stolicę

30 kwietnia 2014 r. w ramach programu  Prezydenta Bronisława Komorowskiego ,,Nowoczesny Patriotyzm’’ – t.j bezpłatnych lekcji muzealnych, klasy Iab i IIb udały się na wycieczkę do stolicy. Celem ogłoszonego programu było wyrównywanie szans edukacyjnych, umożliwienie udziału w bezpłatnych zajęciach uczniom pochodzących z małych miejscowości, zapoznanie uczniów z polskim dziedzictwem kulturowym oraz nauka historii w atrakcyjnej formie.

Zwiedzanie  Warszawy rozpoczęliśmy od spaceru  po Łazienkach Królewskich, gdzie dzieci  zachwycając się  florą i fauną  parku, podziwiając  między innymi przepiękne pawie, pośród pięknej zieleni dostrzegły  i rozpoznały pomnik Fryderyka Chopina. O godz. 11.00  przed Pałacem na Wyspie powitała nas pani edukator, która  podzieliła dzieci na dwie grupy i zaprosiła na zajęcia pt. ,, Bajka zamiast lekcji’’. Zwiedzanie Pałacu, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zaczęło się od narysowania przez dzieci kolorowym pisakiem na swojej dłoni  ,,oka’’ królewskiego ptaka, pawia. W bajkowy sposób edukatorzy obu grup prezentowali historię wnętrz i Królewskie Kolekcje. Na zakończenie wizyty, dzieci siedząc na kolorowej chuście   robiły z papieru, pod kierunkiem edukatorów  królewskie pawie i  zegary.  Wizyta w  Królewskich Łazienkach zakończyła się  niespodzianką, kilkuminutową przejażdżką gondolą. Po godzinnej przerwie udaliśmy się do Pałacu  w Wilanowie, rezydencji  Jana III Sobieskiego,  na zajęcia pt. ,,Wizyta u Króla’’. Tu również dzieci podzielone na dwie grupy pod przewodnictwem edukatorów poznawały historię Pałacu, jego wnętrza i ich przeznaczenie nie tylko słuchając, ale także  wykazując się swoją wiedzą. Dzieci wiedziały czym różni się zamek od pałacu, nazywały kierunki świata, rodzaje  wiatrów  i żywiołów. W bibliotece Króla wysłuchały opowieść o tym, jak bardzo ważna była dla króla edukacja i jego miłość do książek. Poznały rodzinę królewską i ,ksywki’’ ich dzieci. Wszystkie opowieści przeplatane były pracą z książeczką pt. ,,Wizyta u Króla’’, którą otrzymało każde dziecko. Kolorowanie obrazków ilustrujących poszczególne pomieszczenia i opowieści spotkało się  z dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Następnie udaliśmy na  Plac Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego  Żołnierza  i spacerkiem poszliśmy na  Stare Miasto, aby na zakończenie zobaczyć Zamek Królewski i  Kolumnę Zygmunta. Wróciliśmy do autokaru  i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wycieczka  do stolicy była bardzo udana, a piękny, słoneczny dzień sprzyjał , by czas na zwiedzanie Warszawy wykorzystać maksymalnie. Dzieci zobaczyły wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Zmęczeni, ale zadowoleni  wróciliśmy do Pierzchnicy, gdzie na dzieci czekali rodzice.

Opiekę w czasie wycieczki sprawowały panie: B. Miszczyk, A. Makuch, R. Piątek i K. Powałka.

                                                                                                              Barbara Miszczyk

 ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????????????????????????????? ????????????????????????