Poznajemy piękno Gór Świętokrzyskich

W dniu 10 czerwca uczniowie klasy III a, b i II a uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Szklanych Domów w Ciekotach oraz zwiedzali lotnisko w Masłowie. Podróży do Ciekot towarzyszyły piękne widoki na Góry Świętokrzyskie z głównym szczytem Łysicą.

Poznawanie terenu rozpoczęła prezentacja multimedialna pt. „ Krajobrazy Gór Świętokrzyskich”. Następnie uczniowie zwiedzali zrekonstruowany dworek, w którym mieszkał Stefan Żeromski. Dzieci z ciekawością wysłuchały przewodniczki interesująco opowiadającej o życiu i twórczości wielkiego pisarza. Oglądały zabytkowe meble, przedmioty codziennego użytku, zdjęcia rodzinne państwa Żeromskich. Michał zagrał na dawnym instrumencie napędzanym nożnie piosenkę „Wojenko, wojenko”.

Uczniowie podziwiali budynek główny, częściowo zbudowany ze szkła na pamiątkę marzeń Stefana Żeromskiego. Znajdowała się w nim również wystawa konkursowych pras plastycznych poświęconych pisarzowi kielecczyzny w 150 rocznicę jego urodzin oraz wystawa książek pt. „Odlot”.

Następnie cała wycieczka, pod czujnym okiem przewodnika i opiekunów, wyruszyła zdobywać szczyt góry Radostowa (465 m n.p.m.). Po godzinnej, trudnej wędrówce z okrzykami radości dzieci dotarły na miejsce. Zejście z Radostowej było łatwiejsze. Po odpoczynku uczniowie uczestniczyli z zabawie warsztatowej Azymut utrwalającej kierunki geograficzne główne i pośrednie     w terenie.

Ostatnim punktem programowym wycieczki było zwiedzanie lotniska w Masłowie. Dzieci wysłuchały informacji o samolotach, miały też możliwość usiąść w helikopterze i pozować do zdjęć. Uczniowie z ciekawością i zainteresowaniem obserwowali startujący samolot. Dowiedziały się co to jest „rękaw” i dlaczego samoloty lecą pod wiatr.

Do Pierzchnicy wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni.

                                        Anna Kułagowska

?????????????????????? ?????????????????????? ?????????????????????? ?????????????????????? ?????????????????????? ?????????????????????? ?????????????????????? OLYMPUS DIGITAL CAMERA ?????????????????????? ?????????????????????? ??????????????????????