Przedszkolaki recytują wiersz polskich autorów

W dniu 13.05.2015r. odbył się finał Konkursu Recytatorskiego w oddziałach przedszkolnych za przygotowanie i przeprowadzenie którego odpowiedzialne były panie: Janina Karasińska, Aldona Borek, Aneta Kwaśniewska i Paulina Kalatura.

Celem konkursu było:

– kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego;

– rozwijanie wyobraźni i fantazji dziecięcej;

– umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności.

Z uwagi na dużą rozpiętość wieku między przedszkolakami, konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych, dla których zostały zaproponowane wiersze dostosowane  stopniem trudności  do możliwości dzieci.

Wybrane wiersze to:

Dla 3 – 4 latków :

– „Pączki” – J. Kulmowej

– „Zajączek” – D. Głośnickiej

– „Czarny baran” – B. Lewandowskiej

– „Zgadywanka – rymowanka” – A.H. Murgrabi

– „Liski” – W. Chotomskiej

– „Szukamy kaczuszek”  – D. Gellner

– „A – a – a kotki dwa” – autor nieznany

Dla 5 – 6 latków:

– „Żaba” – J. Brzechwy

– „Żuk” – J. Brzechwy

– „Gramy w zielone” – Wł. Broniewskiego

– „Wiosna idzie” –  E. Szelburg – Zarembiny

W konkursie, który składał się z 2 etapów,  brały udział wszystkie dzieci z sześciu oddziałów przedszkolnych.

I etap – był przeprowadzony w poszczególnych oddziałach – gdzie komisję stanowili wychowawca i drugi nauczyciel pracujący w oddziale. Zostało wyłonionych po 4 uczestników, którzy przeszli do kolejnego etapu.

II etap – spośród nauczycieli została powołana 3 – osobowa komisja, która wyłoniła finalistów – „zwycięzców” i „wyróżnionych”. Ponadto powołana została pomocniczo 6 – osobowa komisja dziecięca, której zadaniem było wyłonienie zdobywcy „Nagrody Publiczności” .

Po zaprezentowaniu przez dzieci wierszy, komisja w składzie: p. A. Kwaśniewska – przewodnicząca , p. A. Borek – sekretarz  i p. P. Kalatura – członek , ogłosiła wyniki:

Kategoria 3 – 4 latków

– Fabian Borek (oddział II)

-Zuzanna Świercz (oddział II)

– Magdalena Pasternak (oddział VI)

– Alicja Pasternak (oddział I)

– Kinga Korczak (oddział II)

– Emilia Borowiecka (oddział I)

Kategoria 5 – 6 latków

– Jeremiasz Markiewicz (oddział III)

– Karolina Król (oddział IV)

– Nela Zgórska (oddział III)

– Julia Walkowicz (oddział V)

– Adrianna Sokołowska (oddział IV)

– Michał Kempkowski (oddział V)

– Zuzanna Piwowar (oddział II)

– Julia Moryc (oddział VI)

– Maja Zielińska (oddział IV)

– Justyna Słopiecka (oddział V)

Zdaniem dziecięcego jury w składzie: Bartosz Kozak, Kacper Łuszczyński, Piotr Szwarc, Wiktoria Zychowicz, Roksana Kubicka, Natalia Ula Moskwa

– Nagrodę Publiczności otrzymał Michał Kempkowski (oddział V)

Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali z rąk pani dyrektor – Bożeny Petrus  pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i drobne nagrody rzeczowe, pozostałe dzieci biorące udział w konkursie  otrzymały dyplomy i upominki rzeczowe.  Dzieci z jury – upominki.

Na uwagę zasługuje bardzo dobre przygotowanie dzieci,  co jest zasługą rodziców i wychowawców. Wszystkie pięknie zaprezentowały się, bardzo dobrze opanowały tekst i z właściwą sobie beztroską wystąpiły przed publicznością.

Całość spotkania poprowadziła p. J. Karasińska, a w czasie obrad jury organizowała zabawy ruchowe i odprężające dla dzieci.

To był dzień pełen pozytywnych emocji i wrażeń. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyniku i odwagi.

J. Karasińska